20 - ESEN YAVALAR 

Can dostum! Kalbimin yarısı, hayatımın yoldaşı, canımın sırdaşı; sana arkadaşım desem, dostum desem, kardeşim desem aramızdaki yakınlığa haksızlık etmiş olurum. Neleri paylaşmadık ki, yoldakilerle dalga geçişimizi, gezilerimizi, etrafımızı sorgulayışımızı, aileyi, sınıfı...Biraz seni sana anlatayım, uzun boylu, geniş omuzlu, bebek gibi cildiyle kızların yüreğini hoplatan cinslerden. Alçak gönüllülüğü de cabası. Zekası desem YAVALAR'a çekmiş. Biz var ya biz, birbirimiz için yaratılmışız. Ben kendimi sensiz düşünemiyorum. Beni tamamlayan, düşüncelerimi aynı şekilde paylaşan, aramızdan su sızdırmayan yegane sırdaşımsın. Kelimelerle ifade edilemeyecek kadar güzel bir şey seninle olmak, zamanın su gibi akışını seninleyken unutmak, birlikte ilklere imza atmak...l8. yıl, kaç yıl devireceğiz senle amca oğlu. 5 sene Boğaz'da, 20 sene Amerika'da, ömür boyu hayatta. Amca oğlu derler geçerler, içimizdekileri bilmezler. Gariptir, fark edemezler, dokunamazlar hissedemezler. Dışarıda bir parçam var, cin değil, hayal değil Kalbimde bir ateş var, kavurucu yakıcı değil. İçimdeki sıcaklık, ruhumdaki saflık yarısı onun, yarısı benim iki tane canım var. Biri benim biri senin.
TULUĞ


Esen'e;
Öyle garip ki! Seninle bu kadar iyi arkadaş olabileceğim, seni bu kadar sevebileceğim aklıma bile gelmezdi. İki senedir her gün birlikteyiz. Ve ben senelerin nasıl geçtiğini hala anlamış değilim. O kadar çok eğlendik ki birlikte. Her yanıma gelişinde, daha doğrusu ağzını her açışında beni güldürmeyi başaran tek kişisindir herhalde. Kısacası seninle olmak güzel şey! Dünyanın en güzel sesinden, en güzel şarkıyı dinlemek gibi bir şey hatta. Sen gerçekten her şeyin, en iyisine, en güzeline layıksın. Çünkü çok iyisin, güler yüzlüsün, cana yakınsın, mütevazısın ve güvenilirsin. İnşallah o meşhur hayalimiz gerçek olur ve biz yine gülmekten kırılmaya devam ederiz? Seni çok seviyorum.
SEDA


İki sene önce Tuluğ sayesinde muhteşem bir insanı tanıma imkanı buldum. Kendine has bir yapıya ve kişiliğe sahipsin. Yeri geldiği zaman ciddi, yeri geldiği zaman ortamı kahkahalara boğan içi dışı temiz bir insansın. Bütün kızları peşinden koşturmana rağmen mütevazı sayılırsın. Sen de elini attığın her işi en iyi şekilde sonuçlandırıyorsun. Bu herhalde Yavalar'lara ait bir özellik. Arkadaşlığın, yazılılarda yaptığın yardımların ve daha bir çok şey için çok teşekkür ederim.
EMRE


Esoşko, Totoşko'ya;
Senden ayrılacağımı düşünmek o kadar kötü ki. Bir daha beni gülmekten koparmayacaksın, yalancıktan kocam olmayacaksın, dümenden hikayelerle beni kandırıp, dalga geçmeyeceksin. Bunları düşünmek bile seni özletmeye yetiyor. İnsan bazı şeylerin değerini kaybedince anlarmış ama biz son seneye kadar birbirimizin değerini hep bildik. Üç sene boyunca en ufak bir tartışmamız bile olduğunu hatırlamıyorum. En mutlu ve en kötü günümde hep yanımdaydın. Senin gibi bir dosta sahip olduğum için çok şanslıyım bence. Kimse için kötü düşünmeyen, insanları sürekli güldürmeye çalışan, dostluğunu başka hiç kimsede bulamayacağım biri oldun hep. Seni tanımak ve bu üç seneyi paylaşmak harikaydı. Lisenin bizim için bir son olacağını düşünmüyorum. Üç sene de o kadar çok eğlenmişiz ki zamanın nasıl geçtiğinin farkına bile varmamışız. Ama ben senle gülmeye daha doymadım. Eminim ki ilerde sen yine hep yanımda olacaksın ve daha gülecek çok şeyimiz olacak. Sakın yokluğunu hissettirme. Seni çok seviyorum.
LERZAN


Çok zor bir şey istiyorsun benden Esen. Şu üç beş satıra bizimkisi gibi bir dostluğu sen sığdırabilirsen helal olsun! En önemlisi, benim karma karışık hayatımı bazen satarak, bazen akıl vererek dengeledin. Türkiye Şampiyonası hariç beraber geçirdiğimiz her geceyi nasıl da gündüze karıştırmayı başardık hala anlamıyorum. Ağzından çıkartmayı başardığın 3,5 milyon çeşit garip ses ve yaptığın Apo taklitlerini unutursam balta olayım. Neyse dostum sanki, vedalaşıyoruz gibi oldu. Sen şu Yahyakaptan'dan ben de Yuvacık'tan kurtulunca emin ol benden bıkacaksın. Esen kal yavrum!
İLKER


Duyduğum en zor matematik problemlerinde aklıma hemen o parlak gözlü çocuk gelecek. Bu kadar şeyi nasıl biliyorsun bilmiyorum ama Boğaziçi'ni cazcı kuzenler olarak fetih edeceğinizi adım gibi biliyorum. Sana önümüzdeki hayatta başarılar. Dikkat et! Liseli masum yüzler, zor hayatın içinde yaşamaya çalışan hırslı yetişkinler olacak. Hep önüne bak, çünkü hayat çelmelerle dolu! Seni çok seviyorum.
ECE


Seninle ilkokul 4'te başlayan dostluğumuzla bugünlere kadar geldik. Gerçek bir dost oldun her zaman bana. Bitmesini istemediğim bir rüya gibi daima yanımda ol aşkım. Neler paylaştık seninle. İt gibi yakışıklısın oğlum, çok kızın canını yakacaksın. Bu sene de bitip gitti işte, üzülüyorum! Yeterince yaşamadık, yeterince zevk alamadık gibi geliyor bana. Bunca dostluk sona erecek gibi, ama bakarsın da aynı şehri kazanırız da, kaynaşmak ne kelime, ayrılmayız lan bir daha. "Lise sıralarından hayata geçen ender dostlardan birisin." Unutulmayacaksın!
CAN


Lise 1'de başladı arkadaşlığımız ve işte bugüne kadar getirebildik. 3 senedir aynı sınıfı paylaştık, aynı şeylere güldük ve ağladık. Ve bu üç sene boyunca en kötü anımda bile beni güldürmeyi başardın. Her şey, için sağol! Bu arada, çıkışta parka gidiyoruz dimi?
BÜŞRA


Esen deyince benim aklıma tanıdığım en eski, en iyi insanlardan biri geliyor. İnsan hayatta bu kadar yakın, bu kadar ortak yönü olan az arkadaş sahibi olur. Senle o kadar çok şey yaşadık ki, saymakla bitmez, ama en iyilerinden biri Çanakkale'deki gruplar olduğu kesin. Hayatta başarılı ol demeyeceğim, çünkü hep başarılı olacağını biliyorum. Hep, beraber olacağız, kendine iyi bak.
ALİCAN


Bakışlarındaki o şefkat, o sıcaklık ve o yakınlık sanki yıllardır tanışıyormuşuz havasını yaşattırıyor bana. Oysa çok da uzak değil ilk merhabamız. Ama o günün yakınlığını unutturan sayılı kişiler içindesin. Gözlerinin derinine gizlenmiş o pırıltının, yaşamının içindeki bütün resimlerde ön plana çıkacağına ve hayatını sonsuza dek aydınlatacağına bütün kalbimle inanıyorum. Hiçbir anlaşmazlığımız olmadığı gibi, bunun büyük bir nedenini, yüzündeki o rengarenk gülümsemeye bağlıyorum, umarım bu sihrin ömrün boyunca ışıltısını kaybetmez ve gözlerindeki o katıksız sevgi incileri, keşke dediğin bütün güzellikleri beraberinde getirir.
ESİN


Esen;
İlkokuldan beri tanıdığım, geçte olsa lise 1'de aynı sınıfta bulunduğum sevdiğim bir kişilik. Sezai, Bayram Marşı, bir çok efekt ve espriyle az eğlenmedik. Tabi benim için en önemli olanı sevecen ve candan bir arkadaşım olması Seninle yaptığım onca basket maçı ve bilek güreşini -ki artık bıraktım biliyorsun- yıllar boyu unutmayacağım. Gelecek yaşamında pratik zekan ve karşı cinsi etkileyen dış görünüşünle mesleki ve özel hayatında başarılı olacağına eminim. Hamd olsun Rabbime seni tanıdım, unutulmamak üzere, selam yollarım.
İLKE


Son senelerde seninle daha fazla beraber olma fırsatımız oldu ve beraberken ciddi söylüyorum, çok eğlendiğim, güldüğüm insanlar arasında yerini aldın. Hırslısın ve eminim hayatta istediğin yerlere geleceksin. Umarım ki bir gün bir yerlerde yine karşılaşırız ve bu dostluğu ilerletme şansımız olur. Kendine iyi bak.
YASEMEN

Sıcakkanlı, arkadaş canlısı, müthiş zeki... Öyle çok şey söyleyebilirim ki senin hakkında. Her zaman gözlerinin için gülen, her zaman komik. Tasvirlere sığmayan birisin. Seni görüp seninle yaşamak gerek. Mutluluklar hep seninle olsun.
GENCO


Güne senle başlamak... Seninle olan arkadaşlığımız zamanla ilerledi ve sonunda hayatım boyunca unutamayacağım anılara dönüştü. Hiç unutabilir miyim o otogar ve otobüs maceralarını! Susup da konuşamadığımız, yaşarken fark edip de sevemediğimiz öyle çok şey var ki geriye kalan. Umarım paylaştıklarımız, paylaşacaklarımızın binde biri bile olamaz. Dilerim ki, tüm mutluluklar senin olsun.
EBRU


Seninle ilk tanışmamızın üzerinden tam 12 sene geçti. İlkokulda çıktık yola. Beşinci sınıf sonunda dört senelik bir ayrılık vardı ama bu bile yetmedi bizi koparabilmek için, lisede yine buluştuk. Waw! İşte tekrar başlıyoruz. İnşallah seneye de aynı üniversite ya da şehirde buluşuruz. Bana böyle bir arkadaşlık yaşattığın için çok teşekkürler. Hayatın boyunca mutluluklar dilerim.
RAŞİT


Yavalar Ailesinin eşsiz temsilcilerinden birisin. Manken edasıyla yaptığın yürüyüşleri savurduğun saçlarını ve felsefe yazılılarındaki yardım severliğini unutmak mümkün değil. Gerçekten samimi, candan olan ve içindeki güzellikleri yaptığı her şeye yansıtabilen nadir insanlardansın. Dilediğin her şey seninle olsun.
DUYGU


Sen çok iyi bir dost ve sırdaşsın. Güvendiğim ender insanlardan birisin. Kıymetini bil. Seni ve yaptığımız muhabbetleri hiç unutmayacağım. Hep böyle olduğun gibi kal!
HALDUN

Senin bu kadar değişebileceğini ummazdım, yani sınıfımızın en ineklerinden olacağını. Seninle çok küçükken tanıştık ve aynı sınıfları paylaştık. Sen hep bugünkü Esen olarak kal. Seni seven arkadaşın...
Gözde FİL


Seninle iki senedir aynı sınıftayım. Senden öğrendiğim laflar hep ağzımda. Bunun için seni unutmam çok zor. Hayatımda gördüğüm ender mütevazı insanlardan birisin. Birde esprilerin çok iyi yaa. Bazen gülmekten bayılıyoruz. Keşke seninle daha erken samimi olsaydık, neyse boş ver, daha çok zamanımız var. Sana hayatın boyunca mutluluklar diliyorm.
Erdem YALÇIN


Seninle 6 senedir beraberiz ve inşallah hep devam eder dostluğumuz. Çok güzel bir kalbin var. Herkes senin değerini bilmeli. Çünkü eminim ki senin gibi bir arkadaş kolay kolay kimsenin karşısına çıkmaz. Şimdilik hoşçakal...
Gözde ULUDAĞ


Sen misin Esen'le bilek güreşi yapan? Bir hafta kolumu oynatamadım. Bilek, bilek değil balyoz mübarek. Maşallah! Yamuk yapmayın yer adamı alimallah! Esen gibi bir dostunuz varsa, arkanız sağlam demektir. O mutlu ve başarılı olmayı çoktan hakketmiştir!
MURAT


Sınıfımızın en olgun insanı tabirini kullanmak pek doğru galiba, ya da sınıfımızın çözümlü test rehberi desek. Bak bu da uydu. Ben seni şimdiden Sabancı'nın genel müdürü olarak görüyorum bile. Fazla geyiğe girmeden geleceğinde başarılar dilemeyeceğim o zaten belli, en iyisi sen kendine iyi bak. Beni sakın unutma.
IŞIL