92 - MERAL YİĞİT 

Hani bazı günler vardır bir şeylerin değiştiği bir şeylere yeni başladığınız ve yalnız olduğunuzu hissettiğiniz. İşte, öyle günlerden biriydi benim için seni tanıdığım zaman. Ve o günlerden sonra timdi hiç kolay olmayacaktı. Kolay da değildi zaten, arkamıza yüklediğimiz hatıralarla okul yıllarından ayrılmak ve sadece fotoğrafta aynı kalabilecek bir hayata başlamak. Hepimizin bildiği ama şimdiye kadar hiçbirimizin görmediği bir şey vardı sende. Hiç beklenmedik zamanda sınırı aşan bir söz, herkesin şaşmaz bir iç güdüyle gösterdiği tepkiden daha çoğunu gösterirdi sende. Sinirlendiğin zaman ilk bakışta görülmeyen bir deli deniz kabarırdı içinde. Bu durumda söyleyecek tek sözümüz olmazdı, susup beklerdik. Konuşsak da o anda b işe yaramazdı zaten. Herkes dümdüz bakıyordu ve birbirini görmeden ilerliyordu. Sense kendin gibi olmayı her şeyi bir anda yıkmak pahasına da olsa, gönlünün sesinden başka hiçbir şeye kulak vermemeyi, bütün herkese ilan edermişçesine kendin gibi durmayı tercih ediyordun. Günlük olayların derinliğine inmezdin. Senin için yaşananlar her gün değişebilecek olan dekorlarından biri olarak kalırdı. Benim yapamadığımın aksine yoluna aynı hızla devam edebiliyordun. Olayları uzatmadan, gereksiz acılara kendini bırakmadan yüzündeki gülümsemeyi çoğu zaman aynı sıcaklıkta tutabiliyordun. Bazen kendi kendine bir şeyler yapmak zorunda olduğunu düşünür ama yapacak bir şey gelmezdi aklına. O sırada takındığın tavırlar gözüme çarpan küçük ayrıntılardan biri sadece. Aynı yazdıklarım gibi birlikte yaşadığımız okul yılları da su gibi akıp gitmiş. Şimdi elimden gelen sana dünyanın bütün güzelliklerini dilemek oluyor. Bir gün yine bir yerde değişen yüzlerimizle birlikte geçmişte kalan hatıraları tamamlamak için buluşmak dileğiyle!
Arzu EKOÇ


"Yıllar" yıl kelimesi kadar kısaymış. Yoksa kısa değil de bana mı öyle geldi. Biz çok şeyi paylaştık seninle. Hatırımda öyle çok anılarımız, hatıralarımız var ki, keşke onları filme alıp tekrar tekrar seyredebilme şansımız olsaydı Sence unutur muyuz Meral, unutmayız değil mi paylaştığımız sevgimizi, hatıralarımızı. Biz dostuz çünkü hep de öyle kalacağız. Seninle birçok fikrimiz aynıdır, ama bunu yansıtışımız çok farklıdır. Seni bir anda anlamak çok zor. Ama bir süre sonra senin kendine özgü davranışlarınla sözlerinle her şey yerli yerine oturuyor. Sende her şey birikim halindedir. Bazen en olmadık zamanlarda kahkahayla güler, bazen de en küçük şeylere dahi kızarsın. Bir şeye bozulsan bunu hemen davranışlarınla belli edersin. Önce derin bir sessizliğe bürünürsün ve sonra patlarsın. Ayrıca açık sözlülüğünle karşındakine güven veriyorsun. Senin haksızlıklara karşı gelişin sanki bu hayatın bozuk düzenine başkaldırış gibi. Gökkuşağındaki renklerin her biri bende ayrı bir duygu uyandırır. Bu duygulardan dostluk ve bağlılık duygusunu dolu dolu yaşadık. Hiç düşünmemiştim bir gün lisenin bitip de sana sabahları günaydın diyemeyeceğimi, seninle film analizi yapamayacağımı. Bazen de okulun hemen bitmesini, işimizi elimize almamızı istiyorum. O gün geldiğinde hayallerimizdeki gibi birlikte seyahat edip alış veriş yapabileceğiz. İşte o zaman geride gerçekleşmemiş düşlerimiz olmayacak. Hayallerimiz gerçek olduğunda yeni hayaller kuracağız hep birlikte olabilmek için. Zamanın ve yerin önemi yok aslında biz beraber olduğumuz her an mutluyuz. Artık bu rüyadan uyanma zamanı geldi. Gerçek hayat iyisiyle, kötüsüyle bizi bekliyor. Güzel hayallerinin gerçek olması dileğiyle.
Bir gün özlem duyarsan eğer
Bir yağmur damlasında ara beni
Bil ki ben de bulutlardan seyrediyor olacağım seni.
Belki bir yıldızda olurum
Bir rüzgarda duyulur soluğum
Belki de mehtabın ışığında.
Birsen TAVUKÇU


Sevgili Meral;
Mesleğimin son yıllarında, belki de benim için son görev yeri olacak bu okuldaki, ilk öğrencilerimden birisin. Çok yaramaz bir sınıfın; sessiz sakin bir öğrencisi olarak çıktın karşıma; sonrada çalışkanlığını fark ettim. Ve dört yıl aradan sonra, şipşirin bir genç kız olarak gözlüyorum seni. Geçen zaman içinde adım adım büyümeni izledim Ama aydınlık yüzün çocuksu gülen gözlerin bukle bukle saçların hep ilk günkü gibi kaldı. İşte şimdi ayrılık zamanı... Uçmayı öğrenen kuşların yuvadan ayrılmasını seyreder gibi; hüzün ve heyecanı birlikte yaşıyorum. Gülen gözlerin ve aydınlık yüzün tüm yaşamını da aydınlık kılsın. Güle güle git güzel kızım.
Hatice PUR


Meral deyince Birsen, Birsen deyince Meral gelir aklıma. Her ikiniz de o kadar çok benzer özelliklere sahipsiniz ki... İyi huylu, dürüst ve gayretli bir de sinirlenince anlarsın ki Meral, Birsen'den bu yönünle ayrılıyorsun. Bu hanımefendiliğinle umarım her şey gönlünce olur. Sizin büyümenizi gözlemleyen öğretmeninin bu yazısını her okuduğunda anımsaman dileğiyle!
Güler BÜLBÜL


İnsanlar farklı faklıdır, ama inan ikimiz bir çok yönden birbirimize benziyoruz. Ne de olsa aynı burca sahibiz. Biz gerçekten de iki akrep olarak seninle çok iyi bir dostsuz. Gerek okulda, gerekse dershanede birlikte çok iyi vakit geçiriyoruz. (Sanırım bu mutluluğumuzu biraz da çatıp durduğumuz, takıldığımız Nesrin ve Bisen'e borçluyuz!) Bu eğlencenin bitmesini hiç istemiyorum. (Gözlük olayını da unutmayacağım hani!) Umarım hayallerimiz gerçek olur da aynı yeri kazanırız yoksa sonra ben kiminle dizi analizi yaparım. (Bu işin şakası). Umarım farklı yerlerde olsak da, dostluğumuz aynı hızla sürer. Mutluluklar peşini bırakmasın Sevgilerle.
Oylum EKİZTAŞ


Akreplerle anlaşmak zordur aslında, fakat benim çevremdekilerin çoğu (sen de dahil) akrep olunca zoru başarıyorsun. Birsen'le ben üç akrebe karşı ezilme tehlikeleri çok geçirdik ve sonunda sizler gibi akrep kesildik görüyorsunuz (Oylum duymasın yalan der şimdi). Son yılda büyük bir tesadüfle bizim sınıfa transfer olunca o kısa bir yıllık zamana sığdırmaya çalıştığımız anlar hep birlikte yaşandı. Anılar, sende, bende, fotoğraflarda saklı kaldı. Fotoğraflar solmaz ama bizde ki anıların solmaması dileğiyle.
Nesrin PAMUK


Sen dışardan biraz soğuk görünen, arkadaşlarına karşı sevgisini fazla belli etmeyen ciddi, kararlı, ne istediğini bilen bir kişilik olarak her zaman gözümde değerli oldun. Ama şunu bilmelisin ki güldüğün zaman bütün bu özelliklerin ortadan kalkıp aksine çok sıcak oluyorsun. Sen her güldüğünde seni kendime daha yakın hissediyorum. Gülüşündeki o pozitif enerjin ve sıcaklığın aslında senin gerçek yüzünü ortaya çıkarıyor. Arkadaşım, yüzündeki bu gülümseme hayatın boyunca hiç eksik olmasın ki, o pozitif enerjin ve sıcaklığın insanlara yansısın. Sana hayatın boyunca başarılar ve mutluluklar diliyorum.
Esra TAŞPINAR


Tanışalı kısa bir zaman olmasına rağmen bu kadar çabuk kaynaştığım sayılı insanlardan olduğun söylenebilir. O tertemiz, sımsıcak kalbinde bana yer verdiğin için çok mutluyum. Umarım çalışmalarının sonucunu fazlasıyla alırsın. Hayatta daima mutlu ol ve senin kötü anlarında hep senin yanında olacağımı bil, sevileceğini ve sevilmeyi hak ettiğinı sakın unutma!
Nilay GÜL


Sınıfımızın sessiz, zeki, çalışkan ve muhalefet kızı. "Muhalefet" dedim. Çünkü her zaman bir konuda karşı bir düşünceye sahipsin. Herhalde burcundan dolayı olsa gerek (akrep). Yine de sana hatırlatıyorum. "Erkekler daha zekidir". Her neyse sen zekiliğin ve çok hızlı konuşmanla hatırlanacaksın. Dilerim muhalefetçi düşüncelerin bir gün son bulur ve hayatta ulaşabileceğin tüm başarılara zahmetsizce ve yakın zamanda ulaşırsın.
Oğuzhan KARAKUZU


O ilginç gülüşün, her şeye farklı yorumlar getirmenle zihnimde çok değişik şeyler uyandırdın. Hiç göstermesen de yazılı sonuçlarınla senin de nasıl çalışkan olduğunu hepimize kanıtladın. Sessiz ancak yeri geldiğinde sesini duyuran kişiliğinle asla ezilmedin. Tüm yaşamında her şeyin gönlünce olmasını dilerim.
Nurseda DOĞRU


Kendini bize arkadaş canlısı, yardımsever, dürüst ve güvenilir kişiliğinle tanıttın. Hiç bir zaman da bu kişiliğinden sapmadın. Sınıftaki herkese karşı samimi içten ve iyi niyetli tavırlarla yaklaştın. Ayrıca sana sorduğum soruları sabırla cevaplandırdığın için sana teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Hayatın boyunca başarı ve mutluluğun peşini bırakmaması, umduğun gibi yaşaman dileğiyle!
İbrahim BEYAZ


Sınıfımızın güzide öğrencilerinden birisin. Derslerindeki başarın, samimiyetin, ağır başlılığın arkadaş canlısı olman ve içtenliğinle hep bizimlesin. Sahip olduğun kişiliğinle herkes tarafından sevildin sayıldın. Sabırla, yapamadığım soruları yapmanla bana büyük yardımın oldu. Bundan sonraki hayatında mutlulukların seninle olması, umutlarının gerçekleşip sahip olduğun başarının devam etmesi dileğiyle... Seni hep hatırlayacağım...
Yüksel BAYRAKTAR


Seni sınıftaki sevecen tavırlarınla ve arkadaş canlısı kişiliğinle tanıdık. Çevrendekilere karşı saygılı olmakla aramızda iyi bir yer edindin. Derslerindeki başarının üniversitede de devam etmesini dilerim. Hayatın boyunca bütün güzellikler seninle olsun.
Burhan GÜLDİBİ


Seninle çok uzun bir arkadaşlığımız yok. Ama sen yine de bu kadar kısa sürede arkadaşlığınla dostluğunla yardımcı olma isteğinle bize kendini sevdirdin. Sevecen bakışların ve kimi zaman insanı düşündüren ciddiyetinle aklımda kalacaksın. Umarım hayatın boyunca dilediğin güzelliklere erişirsin!
Rahim BALABAN


Lise sonda aynı sınıfta yer almamız sonucunda tanıştık seninle. Seni tanıdıkça senin ne kadar cana yakın ve bir o kadar da arkadaş canlısı olduğunu anladım. Bu yüzden seninle tanıştığıma çok memnunum. Umarım istediğinin en iyisine ulaşırsın ve her zaman mutlu olursun.
Pınar İYİDOST