68 - NURSEDA DOĞRU 
d.nurseda@mynet.com  

İnsanları yargılamadan seven hayata demet demet çiçekler fırlatan, gecemi gündüzümü ışığı karanlığı paylaştığım dostum. Yanımda kimse yokken arkamı döndüğümde seni gördüm.
Tutkularımızı anlattık birbirimize, bağıra bağıra kavga ettik yağmurlu sokaklarda. Bana arkadaş olabilmeyi öğrettin. Olgun kişiliğinle, suskun kararlı biraz uçuk oluşunla birden bire yağmur gibi sundun arkadaşlığını. Benden asla kurtulamayacaksın. Ben hep yanında olacağım. Beni anladığın için teşekkürler...
SEÇİL


Nursedam'a;
Dostluğumuz herkesi kıskandıracak senelere ulaştı. Bir dönüp bak geçen 7 yıla. Hemen her şeyi birlikte yaşadık Hayatımızdaki ilklerde hep beraberdik. Farklı karakterde olmamız belki de daha iyi. Düşünsene hiç kavgasız, gürültüsüz günleri; ne sıkıcı olurdu. Planlayıp da gerçekleştiremediğimiz Beyoğlu gezisini, Boğaziçi'ndeki moral bozukluğunu, Canan ve Aysun Hoca'ya olan hayranlığını, dershanedeki çılgınlığını, tartışmalarımıza rağmen sıra arkadaşlığımızı hiç unutmayacağım.
B.EDA


Hayatımda senin kadar olgun, yerli yerinde davranan bir insanla tanışmamıştım. Olaylara karşı soğukkanlı yaklaşımına hep imrenmişimdir. O hanım hanımcık kişiliğinle, sevecen gülüşünle ve her yazılıdan önceki karamsarlığınla kafamda yer eden canım arkadaşım;
Birçok insan tanıdım
Hepsi yıldız gibiydiler
Hepsi gökteydi
ama ben seni yani güneşi seçtim
Bir güneş uğruna bin yıldızdan vazgeçtim.
MİNE


Sınıfın sessiz bir o kadar da yardımsever insanına. Az mı katlandın bana yaptıklarıma. Ama hep yardım etmeye çalıştın. Bu yardımseverliğinin bana da bayağı bir katkısı oldu. Hep seninle dertleştim. Her sınıfın senin gibi kişiliklere gerçekten ihtiyacı var. Güzel yüzünle bir gülmen bile yeterli.
İLKE


İlk geldiğim andan beri hep yanımda olan, dostluğunu benden esirgemeyen arkadaşım, iyiliğin ve desteğinle hep benim için çok özel olduğunu unutma, hoş sözlerin, gülümsemen ve nasıl başarıyorsun bilmiyorum ama herkesi etkileyen tavırlarınla sana karşı gelecek birini tanımıyorum. Umarım dostluğumuz hep sürer.
OYLUM


Dört bir yana gülücükler saçan, sevimli, aynı zamanda ciddi ve olgun kişiliğinle unutamayacağım insanlardansın. Çok seneler önce başlayan bir dostluğumuz olmadı ancak bu iki senenin hakkını verdik. Benim için önemli olan da senin gibi birinin güvenini kazanmaktı. Dostluğunu ve yakınlığını asla unutamam.
Nilay GENÇER


İlkokuldan beri birlikteyiz. Arkadaşlığından dolayı duyduğum mutluluğu anlatamam. Unutma
ki biz Uğurlu Eşekler Cafe'de çalmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.
Nihan SÖNMEZ


12 senelik arkadaşımsın. Ortaokul süresince ayrı kalsak da aramızdaki arkadaşlık bağı hiç kopmadı ve umarım da kopmaz. O kadar çok anımız var ki bu küçük sığdırmak çok zor. Her zaman baş ucumdaydın. Düştüğümde tuttun, yalnız kaldığımda, moralim bozuk olduğunda hep yanımdaydın. Umarım ileride de hep yanımda olursun.
GÖKÇEN


Bir yarın düşleriz hep
bir türlü bugüne kavuşamayan
Bir zafer düşleriz hep
aslında gerçekleşmesini istemediğimiz
Yeni bir gün düşleriz yeni bir gün başlamışken bile.
Kavgalardan kaçarız
Uğruna dövüşmemiz gerekse de...
Şirin arkadaşım benim, yollarımız ancak son 2 senede kesişti. Keşke daha öne tanışabilseydik. Ben seni hep çıtı pıtı, güler yüzlü ve cana yakın hatırlayacağım. Daha dövüşmemiz gereken çok şey var, ortak hayallerimizin gerçekleşmesi dileğiyle.
Çağla KIZILARSLAN


Üç senelik arkadaş olmamıza rağmen, dostluğumuz hiçbir zaman istediğimiz düzeyde olamadı. Bu belki ikimizin de sessiz olmamdan kaynaklandı. Ama yine de bir gün gözlerim eskiye dalıp gittiğinde o sarı saçlı minik kızı; Nurse'müzü ve atkı yardımlarını(!) hatırlayacağım. Hayatında başarı ve sevgi hep seninle olsun
MEHVEŞ


Bir süredir farklı sınıflarda bulunsak da samimiyetinden ve arkadaşlığından eminim. Seninle bütünleştirdiğim dost canlısı, sevecen tavırlarının değişmeyeceğini hep aynı şirinlikteki "Nurse" olarak kalacağını biliyorum Yollarımız bir gün yine bir yerde kesişir umarım.
HİLAL ŞULE


Sınıfın sessiz, sıcak kanlı kişisine... Sınavlardan önceki bütün saç sorularıma hiç bıkmadan ya da bunu bana belli etmeden yanıtladığın için, sıkıldığım anlarda muhabbetinle bu halimi silip atmama yardımcı olduğun için kimi zaman da uçuk hareketlerime katlandığın için teşekkürler!
DUYGU


Bir yağmur tanesi ol, kendini serbest bırakıp gökyüzünden aşağı in çünkü orada seni seven bizler varız. Herhalde herkesle bu kadar iyi geçinebilen, sevilen ve bunu hak eden, berrak bir su gibi kalbi olan kimse yoktur. Bütün güzellikler senin olsun.
EBRU


Narin davranışların, sıcak gülüşün herkese sakin sevecen yaklaşımın, tertemiz kalbin ve çalışkanlığınla sınıfımızın küçük hanımefendisi oldun. Herkese yaydığın + elektriğin karşılığını görmen, yaşamında ulaşabileceğin en iyi yere gelmen dileğiyle.
DİLŞAN


Senin ileride büyük işler başaracağına senden daha çok eminim. Karamsarlığından ve alçak gönüllüğünden bir kurtulsan hedeflerine ulaşmak için büyük bir adım atmış olacaksın. Senin gibi bir aşçı Türk mutfağına büyük hizmetler verecektir!
MURAT


İleride bir gün karşılaşırsak sana yine NUR-SADE diyeceğim. Sinir oluyorsun di mi?:) Sınıfta ne zaman sinirlendiysem, üzüldüysem, sevindiysem hep yanımdaydın. Çok samimi olmamamıza rağmen hemen her şeyimi sana anlattım. Bazen kızdın, bâzen akıl verdin; ama hep benim bir manyak olduğumu düşündün. Öğrendiğim bi çok formülü sen gösterdin. Daha ne diyeyim. Seni özleyeceğim.
HANDE


Karşıtlıklar arasında bocalamadan her şeyi tam sınırında yaşayan birisin. Böyle düşünmeme rağmen seni tam çözememişimdir gözümde. Ama düşününce olaylara kendi yaklaşımını getirmen, her yerde varlığını tam olarak göstermen, sakin tavırlarınla kendini belli etmen, hiç uğraşmadan insanların sevgisini kazanman sende var olan çözebildiğim küçük ayrıntılar. Sesinde gizli olan güven duygusu, sesini duyanlara varlığını hissettiriyor. Ben de öyle hissedenlerdenim.
ARZU


Lise 2'nin son fizik yazılısıydı, benim sınavım kötü geçmişti. O anda yanımda olan tek kişi sendin. İyi dost kötü günde belli olur derler. İşte sen benim iyi dostlarımdansın. Bu her zaman böyle kalacak. Kötülüklerin senden yıldızlar kadar uzak olması iyiliklerinse tüm yaşamında sana eşlik etmesi dileğiyle.
PINAR


Siz geniş zamanlar umuyordunuz./ Çirkin, dar vakitlerde bir sevgiyi söylemek / Yılların telaşlarda bu kadar çabuk / Geçeceği aklınıza gelmedi... Nereden bile bilirdik ki ayrılığın bu kadar çabuk geleceğini, tanımaya yeni başlamışken birbirimizi. Neden kader bizi bu kadar geç karşılaştırdı bilmiyorum. Umarım geniş zamanlar daha yaşanacak çoook güzel günler olur.
SERPİL


Seninle geçen yıla kadar hep tartışır bir türlü anlaşamazdık. Sana hep çıkıştım ama aslında bunlar içimden gelen sözler değildi. Sen düzeni sağlamaya çalışırdın ben de bozmaya. Haklı olan hep sendin. Hep arkadaşların için uğraşan gerçek bir dostsun. Hayattaki engelleri birer birer aşman dileğiyle.
RAHİM


Tanıştığımız günden beri hep tatlı, sakin ve anlayışlıydın. Aynı sınıfta olsaydık belki çok daha yakın olabilirdik. Düzenliliğinin ve başarı hırsının seni amacına ulaştıracağına eminim. İleride bizim Nurse bir şeyler kopyalamış diye duyarsam hiç şaşırmam:)) Dünyanın en tatlı genetik mühendisine sevgiler.
IŞIL


Seni önceleri tanımazdım; dışarıdan çok farklı görünüyorsun. Seni ancak bu sene arkanda oturunca keşfettim:)) Hiçbir zaman disiplinden, saygı ve güvenden taviz vermiyorsun Keşke daha önce tanışsaydık demekten başka çarem yok; olsun daha çok zaman var. Koskoca 6 ayın yanında geçen 6 yıl da ne ki...:)) Sevgiler.
ERMAN


"Nurse"; seninle bu lakap o kadar özdeşleşti ki, İngilizce'de asla unutmayacağım kelimelerden biri oldu. Belki seni böyle çağıran başka arkadaşların olmayacak ve bu da Lise arkadaşlarının arasında seni hatırlatacak bir anı olarak kalacak. Arkadaşlığını esirgemediğin için teşekkürler.
NESRİN


Seni ilk tanıdığımda güven verici görünümün dikkatimi çekti. Belki de bu yargıya gözlerindeki sıcaklık ve sesindeki kararlılık neden oldu. O kadar kendinden emin ne istediğini bilen azimli birisin ki... Alçak gönüllü ve samimi davranışlarınla herkesin sevgisini kazandın.
BİRSEN


Bu dünyada başkalarının iyiliğini düşünen, kendi çıkarlarını her şeyin üstünde tutmayan pek kimse kalmadı. Sen bozulmadan kalan kişilerdensin. Umarım hep böyle kalırsın.
EVREN


Herkese karşı sevecen davranışların, yardımsever ve ağırbaşlı tavırlarınla herkesin beğenisini üzerine çekmeyi başarıyorsun. Karşındaki herkes farklı bir görüşe sahip olsa da büyük bir yüreklilikle kendi fikrini savunmaktan asla kaçınmıyorsun. Bu açık yürekliğinle yaşam boyu mutlu ol!
MERAL


Seni iyi kalpli sevecen, aynı zamanda ciddi davranışlarınla bir bütün olarak görüyorum. Arkadaşlarınla konuşurken onları ciddi bir edayla dinler, çözüm yolları bulmaya çalışır ve iyi niyetli yaklaşırsın. Her zaman aradaki mesafeyi korumasını bilirsin. Seni hep bu farklılığınla hatırlayacağım.
Esra TAŞPINAR


Sen hayatta belirli başarılar yakalamış, daha ilerisini yakalayacak, çalışmayı seven, gerçekçi, ön yargıdan uzak, kendi düşüncelerini savunan, gülmek yerine gülümsemeyi tercih eden samimi, açık sözlü birisin. En uzun süredir arkadaşlık yaptığım kızsın. Seni bunların dışında hiçbir zaman çatışmayan arkadaşlığımızla da hatırlayacağım.
OGUZHAN


Okulda tanıdığım ilk kişisin ve yerin bende çok ayrı. Ama hadi artık canlan biraz ve hiçbir şeyi unutma. Unutkanlığından da yakınma. Geldiğim günden beri beni yalnız bırakmadığın için sagol.
Nllay GÜL