221 - BİRSEN TAVUKÇU 

Sevgili Birsen;
Sen de bu okuldaki ilk öğrencilerimden birisin. 8. sınıftan beri seninle ilgili izlenimlerim hep aynı oldu. Düzen, tertip ve çalışkanlığın ile dikkatimi çektin. Zaman içinde büyüdün ama bu güzel özelliklerini hiç yitirmedin. Belleğimde bu özelliklerinle iz bırakacaksın. Güzel gamzelerini, sessiz sakin halini ve sıcacık gülümsemeni hep anımsayacağım. Yeni bir yaşama merhaba derken her zaman kendi ayakların üzerinde durabilmeni ve en iyiye ulaşma çabası içindeyken yüreğindeki güzellikleri hiç kaybetmemeni diliyor ve "yaşam yolları aydınlık olsun" diyorum.
Hatice PUR


Sevgili Birsen. Her zaman ince, çalışkan ve dürüst. Bu özelliklerin ömür boyu değişmeyeceğini sanıyorum. Aynı zamanda düşündüklerinin içinde ileride başardı bir hayat sürmene de yer alıyor. Sahip olduğun insani değerlerle birlikte umarım hayatta istediğin her şeyi elde edersin.
Güler BÜLBÜL


Seni anlamak için ayrıntıları birleştirmem gerekirdi, ayrıntılardaki bir parçanın eksikliği bile diğer bir davranışını bozarcasına ayrı ve bölünemez bir bütün oluştur kendi içinde:
Hepsinin renkleri ve duruşları farklıydı. Olaylara hoşgörünle olayların içine girerdin. Suçun ya da daha iyisi sorumluluğun yalnızca birisine ait olduğunu kabullenmek cesaret isteyen bir iş olmasına rağmen sen bunu yapmaya çalışırdın. Aldatmacalara sapmazdın. Seni dinlerken söylediklerini içinden geldiği gibi süslenmeden insanların beğenisini kazanmak için oluşmadan çıkardı. Kendi küçük çevrene indirirdin davaları. Ve insanlar bu şeyleri anlamamak istercesine davranmalarına rağmen anlatmak için çaba gösterirdin. Bazen de yaşamla nasıl tavizsiz ve aynı zamanda hoşgörülü olunur. Bunu çözmeye çalışıyordun. Konuşmaların çoğu zaman alçak gönüllü sözlerle sarmalansa da kimi zaman karşındakileri haklı gördüğün konularda çileden çıkartabilirdin. Görmediğin pencereden görmediklerini hayal ederdin. Bazen kendini bir ikilemin anahtar deliğinden bakıyor gibi hisseder kendini gereksiz telaşlara kaptırırdın. Hoş görülü ve tavizsiz tarafını ikisini birlikte bozmadan bir danstaki gibi ahenkli ve eşit bir şekilde götürebilirdin. Ve bazen ben de gözyaşlarının akmasına yol vereceğini beklerdim. Ama sen son söyleyeceklerin bitmeden onların akmasına izin vermezdin. Kötümser değildin ve hayallerin vardı. Hayallerinin yanında onların gerçekleşmeme ihtimalini de taşırdın. Ve bazen kendin bile bunları söylerdin, benim senin bunları gerçekleştireceğine inanmama rağmen. Boş vermez anlarında bile terazinin diğer tarafını yine ağırlaştırmayı becerip, tekrar elinden gelenleri yapmaya devam ederdin. Bir şeyleri bitirirken tamamlanmamış bir şeyler kalıyor geriye. Aynı arkadaşlığımızda olduğu gibi. Tekrar bir gün karşılaştığımızda geride kalanların aynı sıcaklıkta kalması ve birbirimize hissettiğimiz sevginin hiç kaybolmaması dileğiyle...
ARZU


Bizim aramızda öyle bir bağ var ki zamana bile meydan okuyabilir. Zamandan geçen seneler aramızdaki bağlardan bir tanesini bile koparmaya yetmeyecek. Hiç bir zaman arkadaşlığımızı geçmişte aramayacağız, önümüzde duran koskocaman gelecekte göreceğiz birbirimizi. Ayrılık diye bir kelime olmayacak hayatımızda. Sadece sözlerde kalmayacak dostluğumuz, o sımsıcak arkadaşlığımız hayatımızın bir parçası olacak. Beraberce kurduğumuz düşler, hayal olarak kalmayacak, hayatın içinde tekrar yer alacak. Sen her zaman banim en iyi arkadaşım en iyi sırdaşım oldun. Ve bir nokta koymamız isteniyor birbirimizle geçirdiğimiz hayata fakat önümüzde daha çok virgüller, ünlemler olacak inanıyorum buna. Seni anlatacak sözler bulamasam da, gözlerine bakarak anlıyorum düşündüklerini ve yapacaklarını. Sen her zaman olaylara hoşgörüyle bakardın her şeyi ağır başlı tavırlarınla akışına bırakırdın. Fakat sana karşı yapılan haksızlıklara asla göz yummazdın. Doğruyu güzeli öretmek için bütün gücünü verirdin. Ben kızıp sinirlendiğimde her zaman beni yatıştırdın. Seninle aynı üniversiteye gidip aynı yerde kalmayı o kadar çok hayal ettik ki inşallah bu hayallerimiz gerçekleşir ve birbirimizden ayrılmayız. Seninle beraber yaşmayı en çok sevdiğim şeylerden biri de sinemaya gitmek. Fakat güzel olanı filmi izlemekten daha çok seninle film hakkında yaptığımız sohbetler. Sanki birimiz filmi izlememiş gibi tekrar tekrar anlatırız. Küçücük bir ayrıntıyı unuttuğumuzu fark ettiğimizde yine başa döneriz. Birden düşündüğüm de yaşadıklarımızın geri dönüşü olmayan bir rüya misali bittiğini anladım. Yeni rüyalarda farklı kahramanlarla fakat esas olan bizlerin aynı kalması dileğiyle.
Sen kalacaksın kalbimde kimse bilmeyecek
Ve kimseler görmeyecek seni
Bir gün bakacaksın benzemiyor
Gelen günler birlikte geçirdiğimiz günlere.
MERAL


Sıcaklığın, hiç bitip tükenmeyen neşen ve iyimserliğinle insanın ret edemeyeceği bir dostluk kapısı açtın. Öyle ki o kapıdan girdikten sonra her adım atışımda seni biraz daha iyi tanıdım. Seni senle keşfettim. Bitlikte geçirdiğimiz her anda muhteşem anılar var aklımda hiçbir zaman unutulamayacak. O neşeli gülüşün kulaklarımdan hiç gitmeyecek inan bana. Her zaman böyle neşeli ve iyimser ol! Dostluğunla, insanların içini ısıtan varlığınla davranışlarınla beni eğlendiren mutlu eden sevgili dostum, her daim mutlu ol. Hayallerinin peşini asla bırakma çünkü bir gün onlara mutlaka yetişeceksin!
OYLUM


Şakalarıma bu derece dayanabilen çok abarttığım durumlarda bile beni yatıştırabilen canım arkadaşım, insanları hiç üzmek istememeye çabalarken kimi zaman sen üzülüyorsun. O kadar düşüncelisin ki kendinin üzülmesine başkalarının üzülmesine tercih ediyorsun Ama biliyorsun ki hayatında her zaman kendin kadar düşünceli insanlarla karşılaşamayabilirsin. (Çok hayat deneyimim var ya; ama sanırım bunun doğru olduğunun Sen de farkındasın). Birlikte az mı belediye maceraları yaşadık! Hava kararınca dershaneden çıktıktan sonra koşuş koşuş evlere gidişimiz... Bunları asla unutmayacağım. Tüm beklentilerinin gerçekleşmesi dileğiyle...
MİNE


Seni bir kaç yıl önce sınıfımıza gelmenle tanıdım. Fakat herhalde beraber bir yıl geçirdik ı ve ayrıldık. Daha sonra yine son sınıfta buluştuk. Seni aslında bu sene daha iyi tanıdım. Her zaman samimi, seviyeli arkadaşlığın, güler yüzün, bazen kullandığın bozuk Türkçe ve aramızda geçen ufak tartışmalarla hatırlayacağım. Umarım ben de unutulmam. Her insanın olduğu gibi senin de beklentilerin vardır .Dilerim hayatın boyunca başarılarını bir ipe dizilen boncuklar gibi sıralarsın.
OĞUZHAN


Birbirimize çok benzememizdi belki bizi kaynaştıran. Ama tanışma anımızı bir türlü hatırlayamıyorum. Aklım bana bu gibi oyunlar oynuyor bazen. Uzun sohbetlerimiz olurdu okul dönüşlerinde. Sen beni dinlerken ben seninle konuşacak konu kaygısı hiçbir zaman duymadım. 4'te çıkmışsak okuldan 15 dakikamız yolda geçerdi ama biz 5'ten sonra evde olurduk. Son seneye kadar aynı sınıfı paylaşmayıp da dost edindiğim nadir arkadaşlarımdan birisin. Dostluğumuzun arasına uzak diyarlar girmemesi dileğiyle.
NESRİN


Sınıfımızın sakin fakat kafası attı mı da kimseyi tanımayan hanımefendisisin. İyiliğin, sevecenliğin, kimseyi küçümsememen seni hayatın boyunca hep yükseltecektir. Ümit ediyorum ki bir gün zirveye ulaşacaksın. Hayatımızın zaman zaman neşeli güzel zaman zamansa hüzünlü kötü geçen altın yıllarını yaşadık. Bu geçen zamanda senin de olman gurur verici bir şey. Dilerim ki bundan sonraki hayatında da mutlu olursun.
YÜKSEL


Seninle paylaştıklarımızı, anılarımızın hangi birini anlatayım ki! Eski okulumuzda birbirimizi gördüğümüzde, okulun çevresinde yürüyüşümüz ve bu yürüyüş sırasında birbirimize anlattığımız dertler, üzüntüler, sevinçler inan benim için çok güzel anılara vesile oldu. Senin o bitmek tükenmek bilmeyen enerjini ve canlılığını yakalamak mümkün değildi. Aynı zamanda sıcakkanlılığın sevimliliğin ve güler yüzlülüğünle her zaman yakın oldun bana. Senin gibi bir arkadaşa sahip olduğum için mutlu hissediyorum kendimi. Daha derin anılara ve hatıralara girmek istemiyorum. Buna biliyorsun ki sayfalar yetmez. Sana hayatın boyunca mutluluklar ve başarılar diliyorum.
ESRA


Hazırlık. sınıfındaki arkadaşlığımız bir tesadüf sonucu yine aynı okulda karşılaşmamızla devam etti. Sevecen tavırlarınla ve arkadaş canlısı kişiliğinle har zaman iyi bir arkadaş oldun. İnşallah hayatın boyunca senin gibi iyi kalpli insanlarla birlikte olursun. Ufuklarının geniş olması dileğiyle.
BURHAN


İnsanları ilk görüşte asla tanıyamam. Ancak senin doğallığın öylesine yüzüne yansıyor ki daha ilk sınıfa geldiğinde insanların ulaşamadığı çok uzaklardaki bir pınar kadar temiz olduğunu düşündüm. Bazen anlaşamadığımız şeyler olsa da bu düşüncem değişmedi. Umarım çevrenin çirkinliği senin duruluğunu asla bozmaz ve bu doğallığı çevrendekilere de kazandırırsın. Her zaman mutlu, başarılı olman dileğiyle.
NURSEDA


Seni en iyi son sene tanıdım ve senin ne kadar dürüst, yardımsever, iyi kalpli bir kişiliğe sahip olduğunu gördüm. Herkesle iyi anlaşan güler yüzlü birisin. Şimdiye kadar senin kimseyi kırdığını da görmedim. Umarım hayatın boyunca hep mutlu olur ve dilediğin gibi yaşarsın.
İBRAHİM


Herkese aynı başlıkla başlamaktan sıkıldım, eminim sende hepimizin yazısının aynı olmasından sıkılmışsındır ama aynı fabrika ürünü ne de olsa hepsi. İnan hepiniz tanınmaya değer insanlarsınız. Daha bir senemiz dahi olmadı seninle ama çabucak kaynaştık. Hepinizi grup olarak tanıdım umarım bundan sonrada hiç ayrılmazsınız. Unutma ki bende daima yanınızda olmaya çalışacağım, ben olmasam da kalbim daima sizinle. Hayatta daima mutlu ol. Umarım istediğin her şeyi elde edersin.
NİLAY


Biz seninle başlarda iyi anlaşamazdık ama sonradan iyi arkadaş olduk Sanırım birbirimizi biraz geç anlamaya başladık. Sen benim aklımda her zaman içten gülüşün ve iyilik sever tavırlarınla kalacaksın. Ömrün boyunca mutlu olman dileğiyle.
RAHİM


Seni her ne kadar fazla yakından tanımasam da senin arkadaşlarının arasında sevilen kız olduğunu biliyorum. Herkese karşı gösterdiğin bu samimî ve içten davranışların, o sessiz kişiliğin benim için unutulmayacak. Umarım sende beni unutmazsın. Mutlu sağlıklı ve güzel bir yaşam dileğiyle.
PINAR