88 - ESRA POLAT 
  

Sanki lüzumsuzmuş gibi
yazmışım bütün anıları
Halbuki ne gereği var
Unutabilir miyim ben onları?
Hoş darılmadım da değil
Ne çabuk unutmuşsun Sıdıka'yı!
Sırf görebilmek için 107'yi!
Soğukta minibüs bekleyişimizi,
Yemekhanenin üstündeki sınıfta!
Yemeğimizi yedikten sonra
Anlatılan korkunç hikayeleri,
Utanmadan bir de kızıyorsun
Çekip gitmişim sözde
Gel bir de bana sor nasıl dayanabildin diye
Sensizliğe, sizsizliğe
Anıların ağır yükü üstümde
Az mı pişman oldum gittiğime
Geldi artık bitirmenin zamanı.
Yoksa dolduracağım tüm sayfanı,
Bu sayfaya yazan diğerlerine sesleniyorum.
Boşuna uğraşmayın, bu kızı en çok ben seviyorum!
AKAY


Bak bitti işte! Tam 8 sene oldu seni bulalı. Herkesin sevdiği Esra'nın bende daha farklı bir yeri o günü biliyorsundur sanırım. Hani hep başucumuzda duran özel bir kitap ve içindeki özel bir şiir vardır ya! En zor anında sığındığın, seni beklediğinden emin olduğun, o herkesin okuduğu ama senin bir başka okuduğun şiir. Belki de böyle bir şeysin benim için. Birlikte o kadar çok şey paylaştık, geride o kadar güze hatıralar bıraktık ki! Piknikler, doğum günü partileri, antrenmanlar, maçlar, takipler, enişteler, 107, diyet listelerimiz, ayinler... Hepsi çok güzeldi, tıpkı gelecekte yaşanacaklar gibi...
BEGÜM H.


3 seneden beri diyet yapıyoruz. Şahsen ben 100 gr. bile veremedim. Ama umudumuzu kaybetmemeliyiz. Telefon sapıkların, yumuşacık yanakların ve radyo maceralarınla 7 sene boyunca alışkanlık yaptın. Her ne kadar sen, ben ve Faruk şu hazır kart işini başaramasak da bir gün Orman şarkısı ile paraya para demeyeceğiz. İşte o zaman Hakkı görsün burjuva kimmiş :) İlerde bir gün şurada ayrılan yollarımızın kesişmesi dileğiyle...
DOLMAN


Bizim köy vardı ya uzaklarda ben gittim... Yeryüzünde en sevdiğim şarkı haline gelmişti. Ta ki sen ve gereksiz arkadaşların bir katil edasıyla benim saf ve temiz duygularımı sömürene kadar. Ben de senin cep telefonunu bilimum kamyoncu, kabzımal, kısacası Türkiye'nin %40'ını oluşturan zanaatkar arkadaşlara dağıttım. Gelelim şişmanlığa... Yıllar geçtikçe daha çok şişiyorsun ama olsun, seni Panzehir grubunun şişman solisti yapacağım, klip çekeceğiz. Gerçekten seninle bir sürü anımız oldu ama en önemlisi de senin Dilşad`ın arkadaşı olmandı. Seni unutsam da yıllarca Dişad'ı unutmayacağım. Onu seviyorum dermişim :) Hayatta her şey dilediğin gibi olsun canım dostum.
FARUK


Birlikteyken ne çok gülerdik dimi Esra? O kadar çok gülerdik ki coğrafyacı susalım diye her ders sözlüye kaldırırdı. Şu sıralar ben hep susuyorum çünkü sen yanımda değilsin. Nasıl da ayrıldı yollarımız hiç ummadığımız bir anda.
Her gün arkası yarın gibi rüyalar görürdüm sen de yorumlardın... Herkes koşa koşa eve giderken biz file altındaki yerimizi alırdık. Evde tek olduğum geceler bir yolunu bulur beni korkuturdun. Birlikte şarkılar yazardık. Her şey için sağol, benim için çok önemlisin.
AYŞEN


Senin yanında insan kendini bir başka hissediyor. Sıcaklığınla, yakınlığınla daima güç veriyorsun. Öyle tatlı ve öyle şirinsin ki sana doyulmuyor. Canım arkadaşım benim, seni çok seviyorum.
BEGÜM B.


Aslında içimden bütün sayfayı "Şişkooo" diye doldurmak geliyor ama üzerime oturmandan çekiniyorum. Hayatımın 7 senelik kısmında yaşadığım bütün olayların %50'si ribozomu, d=m (ne diyom lan ben) neyse senin üzerine v kurulu... Sevincimde, üzüntümde, dumur oluşlarımda, çapkınlığımda hep sen vardın. Canım sıkıldığında sana sataşmalarımı seni kızdırmak için aşağılayışlarımı ve bunların getirdiği sonuçları düşündükçe gülmekten ölüyorum. Belki birlikte son günlerimiz ama nerede olursan ol seni her zaman hatırlayacağıma söz veriyorum. Benim sevgili şişkom her zaman hayatın güzel yönlerini görmen dileğiyle...
HAKKI


Tırtıldı, JJ di derken aldın başını gittin. Biz buralarda sürüneduralım, hanımefendi bolluk içinde yüzsün :) 7 sene çok da çabuk geçti. Almancacıyla muhabbetler, Tesla olayı, Ankara gezisi, reklam toplama çalışmaları, daha neler neler!... En önemlisi de senle yaşanmış olmaları. Seninle dolu günleri çok arayacağım. Yeniden birlikte olmak dileğiyle...
PELİN


Bana yaptığın iyilikler, benim için canını dişine takıp uğraşmanı hiç unutmayacağım. Dershanede geçirdiğimiz günlerde yaptığımız dedikoduların, oynadığımız SOS'ların tadını bir daha hiçbir şeyde bulabileceğimi zannetmiyorum. Okul bitikten sonra özlemle hatırlayacağım sayılı insanlardansın. Hayat boyu mutlu olacağına eminim çünkü sen kendini mutlu etmeyi biliyorsun, bu özelliğini hiç kaybetmemeni dilerim.
NOT: Bütün çocuklarımın adına Esra koyacağım.
Erman EKER


Paylaşmayı ve sevmeyi bilen, sevecen, güler yüzlü güzel insan! Yüreğinde sevgiden ve ışıktan ve sevinçten, ateşten, umuttan ve güneşten bir damla olsun yeter! Sevdiklerinle ve sevenlerinle birlikte kardeşçe ve insanca yaşanan bir dünya dileğiyle.
DİLEK


Sen var ya sen hayatımda gördüğüm en iyi insansın. Yani bir insan bu kadar mı iyi olur, tüm planlarını iptal edip seninle aptal bir mayo almak için İzmit'in altını üstüne getirecek, yıllardır dost bildiği insan ona hayatının kazığını attığı halde affedecek, şaka yapıyoruz diye burun kıkırdağını eleyen insanlara tatlı tatlı gülümseyecek kadar. Dürüstlüğün ve samimiyetin belki senden çok şey aldı ama benimi için çok değerli. Yaşananları unutamam, paylaşılan acılar, atılan kahkahalar, çatlayana kadar yediğimiz yemekler, hastane kapıları, tıp hayalleri...Hayau boyu neşeni kaybetmemen dileğiyle.
ZEHRA


Sen kendine hassın kesinlikle! Beni gevezenin teki yaptığının farkında mısın? Tabi sadece sen değil, başımıza sorunlar açan şanslar olmasa bu hale gelmezdim. Sen nasıl benim sana telefon numaralarını sormamı unutmayacaksan ben de senin bana "Ee, dün bir şey oldu mu?" demeni unutamayacağım. Umarım ev projelerimiz gerçekleşir her zaman birlikte oluruz.
ZEYNEP


Bütün bir pazar günümü sırf sen çıkacaksın diye elin sümüklü radyosunu söve söve dinleyerek geçirdim. Biraz seninkine benzeyen bir ses duyduğumda tüm kalbimle o sesin sana ait olmasını dilerken bir yandan da havada uçuşan sözcüklerde senin sevecenliğini aradım. Seni her hatırladığımda aynı duyacağımdan emin olabilirsin. Hayatın boyunca hep mutlu olmanı dilerim. Sen buna değersin.
Murat ÖZÇARIKÇI

Tanıştığımızdan beri en genel muhabbetimiz diyetler olsa bile seninle daha fazlasını paylaştığımıza inanıyorum. Her zaman sempatik tavırlarını koruyabilen sıcak arkadaşıma hayalindeki beklentilerine ulaştığı bir gelecek dilerim.
ŞULE


Benim minik serçem. Seni gerçekten çok seviyorum. Beni en zor anımda arayanlardan birisin. Belki hatırlamıyorsun bite ama küçük şeyler benim için çok değerli. Bu seninle aramdaki bağı çok güçlendirdi. Yüzünden gülümseme eksik olmasın.
Onur UÇAK


Eskiye dayanan dostluğumuz acı tatlı bir çok o a tanık oldu. Mutlulukları birlikte yaşadık, birlikte yendik ama yanımda hep sen vardım. Bu davranışların ve tatlı hareketlerin sana bütün sınıfın sevgisini kazandırdı. Umarım gelecekte de güler yüzlü, etrafa neşe saçan ve en önemlisi güvenilir biri olmaya devam edersin.
BURÇHAN


Bir meltem rüzgarı esti önce. Ardından bir fırtına koptu. Fırtına dindiğinde aradaki mesafe o kadar uzaktı ki kimse bulamadı birbirini. Ama hayat her şeyi tükettik derken her şey sundu yeni başlangıcını bize. Kargaşadan sonra beklemezdim yollarımızın kesişeceğini arkadaşlığımın yeniden canlanacağını. Şimdi her şey sakin biz yeni bir yerdeyiz. Uzaktan fırtınanın sesini duyabiliyorum ama önemsemiyorum. Çünkü bizi etkilemeyecek kadar güçsüz. Belki henüz belirmedi gökkuşağı gökyüzünden ama ben sabırla bekliyorum. Daha vaktimiz var. Bu bitiş bizim için bir son olamaz. Sadece ara verilir hayatımızdan, okulun teneffüsü kadar...
GENCEL


Şirinem, en baştan beri, asla yeni ve yalnız olduğumu hissettirmeden tüm samimiyetinle yaklaştın bana. Ve biz her zaman, her türlü sıkıntıyı büyük bir sabırla dalgaya alarak belki de atlatmayı başardık. Artık az kaldı, umarım tüm sıkıntıları burada bırakır güzellikler yaşarsın.
MEKO


Şu sınıfta biz de olmasak sınıfın geyik üreticileri napardı bilmem! Anladım ki dönen tüm dolapların ardında sen varsın. Bir telefon sapığınız varsa bilin ki o Esra'dır. Hep böyle kal, yüzündeki gülücük, gözlerindeki pırıltı hiçbir zaman kaybolmasın.
NAZLI


Herkesle ortak olan tek kararımdır herhalde senin için düşündüklerim. Bu kadar çok sevilen birisi daha yok tanıdığım, gülmenin de bu kadar uzun süre kaldığı ve yakıştığı bir surat da... Duraktaki halayları asla unutmayacağım tabi bir de kıvırcığı... Kendine iyi bak.
EDA


Tombul yanaklım benim! Nasıl unutabilirim o yanakları? Emin ol unutmayacağım tek şeyin o olmayacak. Seninle geçirdiğim kahkaha dolu günler her gülümseyişimde aklıma gelecek. Yaptığın her şey ve verdiğin bütün mutluluklar için sağol. Öptüm.
ANGEL


Kendimi hep neşeli bir insan olarak görmüşümdür. Ama sayende benden daha neşelilerin de olduğunu fark ettim. Trajik olaylara bile gülebilen nadir insanlardansın. Seni her zaman bu halinle hatırlayacağım ve dilerim ki hayatta hiçbir şey sana bu neşeni kaybettirmez.
EMİNEM


Çok şanslıyım çünkü hem hafta içi hem de hafta sonu beraberiz. Okulda da dershanede de hiç sıkılmamamdaki en büyük etkenlerden birisin. İnsan ancak bu kadar olumlu elektrik verebilir etrafına... Aramızdaki bu güzel iletişimin bozulmaması dileğiyle. Kendine iyi bak.
Murat ÖZÇELİK


Komik tavırların, içten davranışların bir türlü kapanmak bilmeyen çenen ve de o eşsiz dostluğun, kısacası her şeyinle mükemmelsin. Geçirdiğimiz güzel günleri, sabah başlayıp akşam bozduğun diyetleri ve beni krizlere soktuğun esprilerini asla unutmayacağım. Yaşamını hayallerin doğrultusunda yaşaman, beni unutmaman dileğiyle.
TUĞBA