85 - ZEHRA TOFAN 
zehra_tofan@hotmail.com  

Şimdi geriye baktığımda kendime en çok kızdığım şey seni daha önce tanıyamamak. İyi ki varsın ve hayatımda başroldesin. Sen olmasan ne o keyifli Fethiye turlarını atabilir ne de hayatın tadına varabilirdim. Ne çok şey öğrendim senden. Ağlamayı, küçük şeylerden zevk alabilmeyi en önemlisi de arkadaşlığı... Arkadaşlık yaşanacak en güzel duygudur. Çünkü insana heyecan ve suç ortaklığı tattırır. Ayrıca bütünüyle bedavadır. Bir anda birbirini görür ve seçersin. Aşılan yollar ayrı bile olsa, arkadaşlar birbirinden ayrı bile düşseler, aralarında kilometrelerce uzaklık bile olsa kopamazlar Tıpkı sen ve ben gibi...
AYŞEN


Sen benim okula geldiğim ilk gün edindiğim ve sonuna kadar sahip olacağım arkadaşım olarak hayatımdaki rolünü kaptın. Seninle anla-tılması zor, yaşanması gereken birçok şeyi yaşadık. Herkesin sahip olması gereken bir arkadaşlığın taşıdığı tüm özelliklere sahip olan sen ayrıca beni ağlatabilmiş tek insansın. Son yıllarda benim beğendiğim yaratıklardan kendine pay çıkarırsan beni çıldırtsa da sana hiç kızmamak da benim iyi huylu biri olduğumu ortaya koyuyor herhalde:) Gülünce pırıldayan gözlerinin buğulanmasına sakın izin verme meleğim her- şey gönlünce olsun...
DİLŞAN


Nasıl olduğunu anlamadan bir çırpıda oldu bir anda ısındık, güvendik birbirimize. Kısacık bir zamanda bir çok şey paylaştık yaşadık. Ayrıyken ne çok özledim ne çok aradım! Ve işte sonunda geri döndüm, yeniden birlikteyiz, hiçbir şey eksilmeksizin. Yaşananlara yeni heyecanlar katacak yeniden birçok şey paylaşacağız eskiden olduğu gibi...
ECE


Hani bazı insanlar vardır. Ne tam olarak kopabilirsiniz ne de birleşebilir. Belki biz belki de şartlar kısıtladı yaşananları. Ama her şeye rağmen 7 yıl boyunca birbirimizde yer ettik. Bir noktadan sonra geriye döndüğümde seni hala var etmek için öyle çok nedenim var ki... Yaşadığımız bu saçma düzen canını sıktığında bir şeyler haykırmak, akıtmak istediğinde bana gelirken bağlamanı da al ki biz sustuğumuz noktada o başlasın...
BEGÜM


Sevgili ve biricik arkadaşım Panik Zehra'ya;
Sen sınıfımızın Biyoloji manyağısın. Zehra'sız biyoloji, biyolojisiz Zehra olmaz. Deneylerde üstün pratik zekan sayesinde Nasa'dan tekliflerin gelmesine neden oldun. Ama sen 11Fen A'yı satmadın. Samimi tavırların sayesinde kısa zamanda en iyi arkadaşlarımın arasına girmeyi başardın. Sen her şeyi dobra dobra söyleyen fakat bunu yaparken arkadaşlarını hiçbir zaman kırmayan bir meleksin. (Ölüm meleği azrail olabilir) Umarım hayatta her şey istediğin gibi olur.
COŞKUN


Seninle 7 senedir arkadaşız. Ama sadece lise yıllarında aynı sınıfta olduk. Gerçekten çok iyi birisin ve bende yerin çok ayrı. Seni her zaman sivri çıkışlarınla ve de ısrarcılığınla hatırlayacağım. Hocalarla çok güzel açık ve net konuşuyorsun benim de bu özelliğin çok hoşuma gidiyor. Hayatta her şey dilediğin gibi olsun.
ERDEM


Senelerdir süren okul karmaşası içinde bende gerçekten ayrı bir yeri olan, her zaman içten ve samimi her an oturup konuşabileceğim çözmesi zor ama çözünce de kopulamayacak biri işte Zehra. Birlikte yaptıklarımız sanırım anlatılmaz, ne şehitlik kaldı ayak basmadığımız ne İzmit'in ücra köşeleri ne de hastane kapıları! Her ne kadar çılgın zamanlarda yaşamak bize düştüyse de umarım gözlerindeki ışık hiç sönmez. Belki ilerde bir yerlerde ortak konserler de veririz ne dersin? Her zaman yanında olduğumu bil kardeş. Umutsuzluğa düşmediğin sürece mutluluklar seninle olacaktır.
ÇAĞLA


Vay be neydi o lise 1'deki yılımız okulun al-tını üstüne getirdik. Bir araya geldik gezdik tozduk İzmit'te. Başkalarına olduğu gibi bana da mükemmel bir arkadaş oldun. Başkalarının dertlerini kafana taktın. Yaptığın iyiliklerle gü-zel bir hayatı çoktan hak ettin. Umarım hayatın hep güzelliklerle geçer.
AYKUT


Paylaşılanların boyutu arttıkça dostluğun koparılmazlığı gündeme geliyor gitgide. Seninle yaşadıklarımız o kadar başkaydı ki dostluğun sevginin acının ve üzüntünün ne demek olduğunu birlikte öğrendik. Hayatımızın dönüm noktası olan bu yarıştan önce hep birlikteydik. Sonrasında da kaçınılmazlıkların önüne geçemesek dahi kopmayacağımızı unutmayacağımızı biliyoruz. Bizi uzaklığın ötesinde bir arada tutacak olan bu güven duygusu sanırım. Donmuş bir zamanın ardından bakıp giderken, birbirimizden çok şey alıp götüreceğiz. İşte bu yüzden özlemeye bile fırsatımız olmayacak.
HİLAL ŞULE


Seninle 7 yıldır aynı okulda olmamıza rağmen, bu üç yıl samimi olmaya başladık. Üzüldüğüm tek nokta daha inceden samimi olma-mış olmamız senin o yardımsever arkadaşlığını daha önceden tatmamış olmamdır. İyi ve kötü günlerimizde beraberdik seninle. Ne zaman üzgün olduğumu görsen yanıma gelir "Neyin var?" diye sorarsın. Beni hiç bıkmadan usanma-dan dinledin. Sen elde edilemeyecek dostlardan birisisin. Her ne kadar sinirli bir kişiliğe sa-hip olsan da çoğu zaman şirin, güler yüzlü, arka-daşlığını karşılıksız yapan yardımsever bir insansın. Bu özelliklerini hiç kaybetmemen dileğiyle hayatında başarılar.
CUMHUR


Seninle yaptığımız sıra kavgası bana hiçbir zaman seni karşıma almamayı öğretti. Umarım hayat boyu böyle dişli olur ve istediğini söke söke alırsın. Bu sınıfın tek Zehra'sısın, ve hepimizin seninle ilgili anıları var. Hiçbir zaman se-ni unutamayacağımı biliyorum umarım sen de beni unutmazsın. Hayat boyu mutlu yaşamanı dilerim.
Erman EKER


"Üşümektir insanın bir özelliği de. Onu sımsıcak sarmak, dostlukla, vefa ile, umuda sarıp sarmalamak gerekir. Türküler üşüdüğümüz yerde bizi sarıp sarmalayan dostluğumuzdur, arkadaşımızdır! Hadi Zehra al bağlamanı eline, sar bizi her zamanki gibi...
N. İREM


Blendax güzelim. Nasıl özleyeceğim bilsen o güzel saçlarını... Sadece saçların olsa keşke özleyeceğim... Safranbolu gezisini, biyoloji ödevlerimizi, senin bağlamayla ilgili hayallerini, İrem'i uyuz etmemizi ve bir çok hatırlayamadı-ğım şeyi. Ama bir şeyi çok iyi hatırlıyorum. Bu okulda ilk seninle tanıştım ve son unutacağım kişilerden birisin. Sende bunu unutma! Bol biyoloji ve bağlamalı bi hayat dilerim sana!..
ANGEL


Yaşanamayan dostlukların tadı sende saklı. Zamanın büyük hataları belki hafızamızda hep bir yer bulacak ama ya diğer güzellikler? Aslında çok iyi bilip hiçbir anlam veremediğimiz davranışlar, anlayışsız insanlar ve bazen de ken-dimiz. Az olsa bir zamanı paylaşmaya ne-den olabilecek şeyler değil mi bunlar? İrili ufaklı bunalımlı günlerimizdeki birlikteliğimizdi beni sana bağlayan ve de en önemlisi her an yanımda olan insanlara bile içimi dökemediğim an fiilen benden uzak ama hep benimle olan birisin senin varlığında bu bağı daha da güçlendiren. İçlerinden bana ve düşünceme en ya-kın olanıydın, sen biliyorsun. Diyorum ya; herkes öyle işte ve sen hep kendin olmaya de-vam ettiğin sürece diğerleri de hep kendisi olacak olması gereken yönde işi değiştirip dönüştürmen dileğiyle. Yalnız değilsin.
MELİS


Doğallığın, içtenliğin çevrene yayabildiğin canlılığın en önemli özelliklerin. Seninleyken sevimliliğine ya da içtenliğine kaptırıveriyor in-san kendini. Hoş çakal demiyorum sana çünkü daha çook ağlatacağım seni sonra sen "yine ağlattın beni" diyerek başlayacaksın gülmeye. İnsanlığını ve duygusallığını hiç kaybetme.
MELİSA


Çiçek sulandığı kadar güzeldir
Kuşlar ötebildiği kadar sevimli
Bebek ağladığı kadar bebektir
Ve her şeyi öğrendiğin kadar bilirsin
Bunu da öğren sevdiğin kadar sevilirsin...
Şunu söyleyeyim ben yeteneksizin tekiyim. Anlatmak istediklerimi bir türlü anlatamıyorum. Umarım bu şiir anlatmıştır. Sende iyi olan bir insanın tüm vasıfları var. Tıpkı şiirdeki gibi yapabildiğinin en iyisini yapıyorsun bu yüzden bu kadar sevimlisin. Seni unutmayacağım. Sana bir tavsiye: Hayatta ince noktalar büyük önem taşır. Onun için yaptığın ve söylediğin şeylere dikkat et ki pişman olma ve bunları hatırlatanların kalbini kırma...
ALPAY


Hareketlerin, karakterin kolayca gaza gelişin ve öküz gibi yiyip kilo almamanla türünün son örneklerindensin. Aslında sana yazmıcaktım. Malum möhem işlerim var biliyorsun. Yani bu write-up'ın değerini bil. 2 sene boyunca hayatıma çok şey kattın. Biliyorum bazen (özellikle sınav önceleri) başının belası, tam manada sana kuyruk oldum. Ama sen hiç bıkmadan anlattın bildiklerini. Yani eğer şu durumda böyleysem, belki bu senin eserindir. Benimle gurur duyabilirsin. İftar yemeklerimiz, maceralarımız ve gezilerimizde hep birlikteydik. Umarım ileride hep birlikte olur, ayrılan yollarımızı yeniden birleştiririz. İşte o zamana kadar hep böyle kal. (ince yani)
STİ DOLMA GÖKÇEN


Acısıyla, hasretle yalnızlıkla ve umutsuzlukla cebelleşirken girdin hayatıma. Uzaktakilerin ardından ağlarken farkında bile olmadığım yeni güzellikler olduğunu gösterdin bana. Bi de en büyük dostlukların aslında sadece birer hayal ürününden ibaret olabileceğini fark ettik. Canımız yandı ama büyüdük galiba. Lise 2'de koskoca senenin üstüne okulun son günü birbirimize anlatacak ne çok şeyimiz olduğunu anladık, ama ikimiz de yasaklıydık. Yine de ya-kaladığımız dostluğu aylarca ayrı kalsak da bu- günlere getirdik. En kahırlı zamanlarımda bana katlandığın, dert ortağım olduğun ve güzel dostluğun için sağol...
MEKO


Ne zaman bir türkü dinlesem aklıma sen gelirsin. Nedeni malum tabi. Gerçekten özel bir insansın. Canlı neşeli ve yeri geldiğinde çok duygusal... Her zaman birlikteydik ve olmaya da devam edeceğimizden eminim. Son olarak her zaman yanımda güvenilir bir dost olarak varlığını hissettirdiğin için SAĞOL.
EMİNEN


Her zaman her şeyimi paylaşmakta zerre kadar tereddüt etmediğim nadir insanlardansın. Samimiyetin ve dürüstlüğün sana çok acı çek-tirmiş olsa da benim için çok değerli. Neler yaşadık beraber restorana gidip çatlayana kadar yemek yedik, bir mayo için İzmit'in altını üstüne getirdik, acil kapılarında sürüm sürüm süründük, kendi hazırladığımız ders programına uymayıp zırladık... Bunlar aklımın köşesinde hep kalacak emin ol. Başarılı bir biyolog olup hayatın boyunca sırıtmanı dilerim. Çünkü sen bunu en çok hak eden insanlardansın.
ESRA