72 - ŞÜKRİYE ADIGÜZEL 
  

Hani bazı anlar yaşarsın; sürekli konuşmak, hatırlamak paylaşmak istersin. Bazı şeyler vardır sana özeldir anlatmak istersin kimseye anlatamazsın, konuşmak, haykırmak, ağlamak... Hepsi boşuna... Ama özel biri vardır bir bakış yüzündeki bir tebessüm, buruk ya da mahçup tüm o belirsizlikleri kaldırır ortadan. Çünkü artık o sensindir, sen de o yani siz; sen onun için, onun içinde onla varsındır o da senle. Hatta artık sen ve o bile yoktur. Var olan tek şey siz yani bizizdir. Tıpkı bizim gibi önce Begüş ve Şükü sonra Büdü ve Edi şimdi de Büded. Kim bilebilirdi 5 yıl sonra Bursa'da birbirimizi bulabileceğimizi. Başlangıçta soğuk, asık suratlı, sıkıcı bulduğum senin sonra ben olacağını. Yazılacak anlatılacak o kadar çok şey var ki... Gecenin bir yarısı yağmurun altında nereye gittiğini bilmeden gitmek... Sabahın 7'sinde yola koyulup dağa tırmanmak... Cebimizde 2 simit parası orda burda günlerce dolaşmak... (ne kalacak bir yer ne de tanıdık biri) Bazı zaman kafamıza esti gecenin bir vakti tellerden atlayıp sokaklarda poğaçacı aradık. Okuldan kaçmak mı? Doğru dürüst gitmedik ki. Biz kaçtık mı yurttan kaçardık di mi? Hatırlıyor musun hocayı kafalayıp arabasıyla kaçtığımız günü? Tüm bunlar geri bıraktıklarımızın küçük birer kırıntıları. Başa baktığımda yani biz olmadan önceki noktaya ikimiz de o kadar çok değiştik ki. Bu dostluğu kurabilmek için o kadar şeyden o kadar çok kişiden ödün verdik ki. Tüm bu yaşadıklarımızın ve yaşayacaklarımızın üstünden yıllar geçecek. Yıllar sonra bu yazıyı okuyacaksın. Arkasından yüzünde buruk bir tebessüm. Kendine gelmişsin ve bir bakmışsın ki o anda içinde büyük bir huzur ve özlem. Ertesi gün bana geleceksin yine eski günlerden konuşmaya başlıycaz. Hadi kalk diycem. Her şeyi bırakıcaz, arkaya bakmadan o noktada yine sadece biz olacağız. Tıpkı bugünkü gibi. Hep Edim kal tamam mı? Biliyorsun Büdü seni çok seviyor.
BEGÜŞ


Canım dostum benim,
Seninle paylaştıklarımız, o koskoca yıllar, belki de o küçücük ama her şeyden değerli onlar nasıl dile gelir ki? Ne yazılır ne söylenir senin için. Belki şimdi dostluğumuz gerçekten hak ettiğimiz ve paylaştıklarımızın hak ettiği yerde değil... Ama arada ne olursa olsun sen benim için vazgeçilmezsin. Her zaman birbirimize gerektiği kadar yakın olamasak da inan ki yine de sen benim için en yakınımdakilerdensin. Aramızda kırgınlıklar yaşandı. Belki de kopukluklar oldu ama inan dostluğumdan ve sana olan sevgimden, sana verdiğim değerden hiçbir şey eksilmedi. Hatta uzaklıklar, özlemler ve belki de yaşanması gereken ama yarıda kalan o her şeyden önemli paylaşımlar; sana olan sevgimden, sana verdiğim değerden hiçbir şey eksilmedi. Hatta uzaklıklar özlemler ve belki de yaşanması gereken ama yarıda kalan o her şeyden önemli paylaşımlar sana olan sevgimi bin kat daha attırdı.
Benim için yerin her zaman apayrı olacak. Çünkü sen benim ilklerimdensin. Unutma ilkler ne olursa olsun hiç unutulmazlar. Yaşadığım sürece hep dostum olacaksın, seninle paylaştıklarımsa en güzel anlarımdan olacak. Dostluğumuzun hiç bitmemesi ve hak ettiği değeri bulmasını diliyorum. Hep mutlu kal ve hayatımdaki bütün güzellikler seninle olsun. Seni çok seviyorum.
İrem SABANCI


Sen haklısın galiba, dostluk kısıtlı zamanlarda büyük şeyler paylaşmaktı bizim için. Paylaşımlar her zaman büyük bir huzur veriyor bana. Hiçbir şey düşünmeden birbirimize açılınca düşüncelerimizin duygularımızın hep aynı olduğunu fark ettik. Belirli aralıklarla yaşadığımız o kısıtlı zamanlar bize hep ilaç gibi geldi. Bütün yüreğinle seni tanıdım, sen de beni. Beraber insanlara nasıl davranmamız gerektiğini öğrendik. Benim senden öğrendiklerim, senin benden hepsi için sağol Şükü. Daha iyilerini yaşamamız dileğiyle. (18 Haziran'ı unutmayacağım buna emin olabilirsin!)
AHSEN


Dershanedeki değişmez sıra arkadaşım. Sokaktan gelen müzik seslerinin içinde dersi dinlemek için kendimizi zorlarken bir yandan da muhabbet etmeye çalışmamız ve 7 sene boyunca yaptıklarımız paylaştıklarımız gerçekten çok güzel ve unutulmazdı. 7 senelik arkadaşlığımızda güzel günler geçirdik, aynı zamanda , hayatın bize en beklemediğimiz anda neler getirebileceğinin üzüntüsünü de yaşadık. Sıcaklığın, çıtı pıtılığın ve arkadaşlığınla bendeki yerini sen zaten biliyorsun. Değer verdiğin, hedeflediğin her şeye ulaşacağına eminim. Ben de senin peşini hiç bırakmayacağım Şüküm hep böyle kal.
Çağla KIZILARSLAN


Şükriye'yi düşünüyorum da o tamamen tüm yüreğinizle ve üzüntülerinize sizin kadar üzüldüğünü bildiğiniz gerçek bir dost. En zor günlerimde bile hep yanımda olduğun için ve paylaştıklarımız için çok teşekkürler. Daha paylaşacağımız çok şey var Şükücüm. Üniversitede görüşmek dileğiyle.
Sibel DÜNDAR


Çok zor anlarımda arka çıkmıştınız bana. İrem, Meral ve sen. Hiç unutmam o günleri beni yalnız bırakmayıp hep arkamda olmanızı biz yine birleşmeyi bildik. Umarım ilerde de böyle olur ve yollarımız yine bir yerlerde birleşir. Hayatının her zaman olduğu gibi gülücükler, kahkahalar içinde olmasını ve istediğin gibi şekillenmesi dileğiyle.
ANGEL


Şükriye hep gülen bir an olsun suratı asık olmayan (dersler hariç) sevdiğim bir arkadaşımdır. Kibar ruhu ve iyi kalpliliği insana her zaman moral veriyor. Senin ilerde bu çalışma azminle çok iyi yerlere geleceğine eminim. Gelecek yaşamında başarılar mutluluklar dilerim. Unutulmamak dileğiyle.
İlke DÜZYOL


Bir yıllık aradan sonra yine merhaba dedik gerçi şimdi daha büyük bir ayrılığa hazırlanıyoruz galiba ama... Şu okulda değişmeyen kaç kişi kaldı bilmiyorum ama sen hala eskisi gibi cana yakın, güvenilir bir dostsun. Muhabbetini özleyeceğim sayılı insanlardansın. Umarım özlemeye dahi fırsatım olmadan tekrar bir araya geliriz. Hayat kucağını açtı ve bizi bekliyor. Sen onun bütün iyi yönlerini hak ediyorsun. Ama unutma ki kötülükler olmadan iyiliklerin tadı çıkmaz. Bu yüzden kötülüklerle de yaşamayı bil. Sonu gelmeyen mutluluklar seninle olsun.
Erman EKER


Unutulmaz 8-C'nin has elemanlarından olan Şükü Lise 2'de bizleri bırakıp Bursalara gitmiş ve lise 3'de aramıza tekrar geri dönmüştür. Herkesle çok iyi geçinen, haksızlığa hiç katlanmayan bir yapısı vardır. En özlemini duyacağım şey ise o şen kahkahaları olacaktır. Bu çok güzel ve özel arkadaşımın okulda gösterdiği başarıları hayatında da devam ettirmesini hedeflediği her şeye kavuşmasını dilerim.
Serpil KURU


Şükümüz bizi bırakmadı hasretlerimize dayanamayıp geri döndü. İyi kötü bir çok anımız oldu. Beraber güldük, ağladık. Sonunda şunu anladım ki çok iyi bir karaktere sahipsin. Fark etmem biraz uzun sürdü sanırım. Bundan sonra yapabileceğim en iyi şey seni ve güzelliğini unutmamak olacaktır. Hep mutlu olman dileğiyle.
Ebru ARSLAN


Son 1 yılda samimiyetimizin arttığı arkadaşlığımız umarım şarabın yıllanması gibi uzun sürer. Senin o güzel gülüşünü, hayata bakış felsefeni. Begümle geçirdiğiniz Bursa anılarınızı, Ali'deki dönerleri, hiçbir zaman unutmayacağım. Hayatın boyunca mutluluğu tatman dileğiyle.
Dilek PALA


Ciyak ciyak bağırıp gülmen ve rengarenk tokalarınla çok şirinsin. Bence bu şirinlikte iyiliğinin ve samimiyetinin de büyük payı var. Veda sözcükleri kullanmayacağım çünkü inşallah üniversitede beraber olacağız.
Mecidiyeköy güzel yer canım:))
Esra POLAT


Okula ilk geldiğimde nöbet arkadaşımdın sen benim. Tatlı dilinle güler yüzünle; kalbinin bütün sıcaklığını güzelliğini yansıtıyorsun çevrene. Bu sıcaklığının her zaman sürmesi dileğiyle.
Begüm BİÇER


Canım Şüküme;
Birbirimizi neredeyse tanımıyorduk. Okul içinde iki yabancı. Bu sene aramızdaki dostluk güçlendi. Bunu da (hiç istemeyerek söylesem de) depreme borçluyuz herhalde. Bursa'dan döndüğünden beri hayatımın içindesin bir şekilde. Aslında güzel şeyler yaşandı; outletlere gittik. Birbirimizde kaldık. (!) sınıf yemeklerine gittik.Ev projemiz de hala
hayatta :)) İstediğin kariyere sahip olman dileğiyle.
Pelin EMİR


Bursa Anadolu Lisesindeki ilk günüm ve o gün ölüm gibi geliyordu bana. Okulun merdivenlerini çıkarken ayaklarım geri geri gidiyordu. Sonra karşımda birdenbire seni görünce öyle sevindim ki. BAL'da geçirdiğimiz günler gerçekten unutulmayacak günlerdi. Orada geçirdiğim zor günlerimde hep yanımda oldun ve bana güç verdin. Her zaman yanında olacağımı aklından çıkarma. Unutma sana bir telefon kadar yakınım.
Gözde ULUDAĞ


Ortaokulda seninle uzun süre beraber oturduk. Valla ben hayatımdan çok memnundum. Çünkü birbirimizle uğraşmak güzeldi. Bursa'ya gittikten sonra değişmene rağmen seni hep o eski halinle hatırlayacağım. Hayatın sarp ve dikenli yollarını birer birer atlaman dileğiyle.
Onur UÇAK


7 yıldır en yakın olduğum arkadaşlarımdan birisin. Araya 1 yıl gibi bir zaman girmesine rağmen arkadaşlığımız eskisi gibi devam ediyor. Bu da senin arkadaşlığa verdiğin önemi gösteriyor olmalı. Erdem'le ara sıra seni deli etsek de o sıcak gülüşün yanaklarından hiçbir zaman eksilmiyor. Sen benim için vazgeçilmez bir dost, samimi ve cana yakın arkadaşlıkların kaynağısın. Umarım her şey dilediğin gibi olur. O manyak gülüşün yanaklarından hiç eksik olmasın.
Coşkun AKARSU


Seninle bu sene tanışmamıza rağmen aramızda iyi bir arkadaşlık başladı. Sınıftakilerle yaptıklarımız bende güzel anılar olarak kalacak. Ayrıca iyimserliğini ve yardımlarını benden eksik etmedin. Derslerimde her zaman bana yardımcı oldun. Hayatın tüm güzelliklerini sana yaşatması dileğiyle.
GÖKHAN