13 - F. ZEYNEP GÜRBÜZ 
fathxei@hotmail.com  

My Morning and Evening star! Yıllar geçse de üstünden, bu kalp seni unutur mu? Bu şarkıyı ne kadar çok söyledik bu sene. Ne kavgalarımız oldu duvar kenarında oturmak için. Nasıl dayandın bana bütün sene? Ben de bilmiyorum. Ne büyük bir tesadüftü dershanede de aynı sınıfta yer almamız ve işte haftanın yedi günü hep beraber yan yanayız. Şana çok alıştım Zannyciğim. Sana çok kızdığım zamanlar da oldu. Arkandan söylenmeye başladım önüme çıkan ilk kişiye. Ama hep kısa sürdü küskünlüklerimiz. Derslerdeki konuşmalarımızı düşündüğümde aslında biz çok gevezeyiz. Sen sustun mu ben başlıyorum, ben sustum mu sen başlıyorsun. Sonra konuşacak bir şey kalmıyor tabii son derste. Hiç kimsenin anlam veremediği şeylere en tuhaf zamanlarda hep biz güldük. Unutamayacaklarım: Orhan Hocanın harika (!) esprilerine gülüşlerimiz, kütüphanedeki rezilliğimiz, bir sıcak çikolata için Begendik'e gidişimiz, "Kutsal Duman" rehberlik hocasının yanlış anlamaları, beraber yazdığımız hikaye ve güzel gözlerin. Her istediğinin gerçekleşmesi dileğiyle...
BEDA'N


Hani saflığın duruluğun, susmanın asaletinin yaşadığı bir ülke varmış ya. Biz dostluğumuzu oraya kaçırarak yaşadık bu yedi yılı. 7 yıl oldu o ülkeyi keşfedeli. Kimler geldi, kimler geçti kapımızdan, bazı zaman oldu öyle çok kişi aldık ki içeri, birbirimizi kaybettik. Tekrar bulduğumuzda ise bıraktığımız noktadan devam ettik. Bir anlamsız kavgaları, bir de kırgınlıkları unuttuk. Tüm hatalarıma, aşırılıklarıma rağmen hep yanımdaydın. Bazen seni konuşanlara gülüyorum; seni konuştuklarını sandıkları için. Sanırım tüm zıtlıkları bu kadar uyumlu, sessiz taşıyan seni tanıyan tek kişiyim. Senin de benim için olduğu gibi. Önce sen olduğun sonra dostum olduğun ve şimdiden hep yanımda olacağın için teşekkürler.
Begüm HOCAOĞLU


Sınıfımızın sessiz ama dostlukta sınır tanımayan öğrencilerindensin. Eğer seni tanımamış olsaydım sadece sessiz olduğunu düşünecektim. Meğer sende ne hünerler varmış kızım! Senin oyunu bitirdiğin Commandos'tan birinci bölümü geçemedim :))
ÇOŞKUN


Her zaman yanımdaydın en çok ihtiyaç duyduğumda, kimi zaman unutulduğumu düşündüğüm anlarda, bazen bir telefonun ucunda o sakin sesinle, bazen de karşımda... Zamanla yarışılmaz derler; doğruymuş. Kurduğumuz hayaller vardı ya ne kadar uzak geliyordu bize. Şimdi o hayallere daha yakınız. Umarım gerçekleşir. Aynı ev ve İstanbul... Meşhur yol muhabbetlerimizi de unutmak imkansız. Kısa bir mesafeye dayalı bu yolda anlatılacakların özeti de olsa, paylaştığımız güzel anlardı. Bende ayrı bir yerin olduğunu anlamışsındır yazdıklarımdan ve sana anlattıklarımdan. (Çünkü onları bilen az sayıda kişiden birisin.) Unutma daha paylaşacağımız çok şey var. Kısaca ayrılık yok bize! "Çatışmaların ortasında sevimli bir ocuk yüzüydü sadece"
DUYGU


Sınıfımızın suskun güzeli, bu imajla bizi yıllarca uyuttun. Dershanede arkalı önlü oturmamızla bu imajın gözümde yıkıldı. İyi ki de yıkıldı; seninle muhabbet etmenin okyanuslarda yüzmek gibi sonu gelmeyen zevkli bir şey olduğunu öğrendim. Keşke daha önce seni bu kadar iyi tanısaydım.
ERMAN


Her ne kadar senin için "suskun kız" deseler de senin çeneni ben bilirim! Bir sene boyunca yaptığımız dedikodular ve salakça analizleri kimse yapmamıştır herhalde; sapıklar sağolsun. :)) Çizdiğimiz şato gibi ev projelerini ve komşuluk hayallerimizi inan hiç unutamam Sana o kadar alıştım ki...
Esra POLAT


Görünüşte sessiz sakin ama hiç de öyle olmayan biri. Ona daha da yaklaşırsanız bitmek tükenmek bilmeyen çenesini fark edersiniz. Seninle bir sene boyunca aynı sırayı paylaştık. Bu sürede senin yerinde duramayan bir insan olduğunu fark ettim. Bana o temiz kalbini açtığın ve arkadaşlığını sunduğun için thanx. Onca yaşanandan sonra ayrılıyor olmak beni çok üzüyor. Gelecekte bir gün görüşmek üzere unutulmamak dileğiyle...
GÖKÇEN


Senin sesini ilk duyduğumda okulun açılmasından kaç gün geçmişti hatırlamıyorum. Sessizliğin doruklarında dolaşıyorsun; bence en iyisini yapıyorsun. Seni bütün bunların yanı sıra herkese iyi davranman, çalışkanlığın ve stresten uzak kişiliğinle (özellikle ÖSS'de büyük avantaj) hatırlayacağım.
EVREN


Kızım şimdi sen ne yapacaksın? Tüm imajın yıkıldı :)) Şaka bir yana bu sene en çok duyduğum laf senin 'yaa ben şimdi ne yapacağım' lafındı. Ama şikayetçi değilim. Hep sen anlattın, ben dinledim. Şimdi herkes beni "sessiz" biliyor. :)) Zeynep, hemen hatırlanacaklar var: Her problemimi rahatça anlatabildiğim, bana yardımcı olabilen, beni anlayan bir dosttun. Ve inanılmaz bir potansiyelin var yemek yeme konusunda:)) Hani bir de yediğin belli olsa!! Bu arada sözünü unutma; benimle Japonya'ya geleceksin! Kalman şart değil, gel yeter :))
IŞIL


Senle iki seneden beri arkadaşız. Birbirimizi tam olarak bu sene tandık. Belki sen beni iyi tanıyamadın. Bazen yaptığım hareketler derslerden bunalmamın göstergesiydi. Sessiz bir kızsın ama muhabbet oldu mu açılıyorsun. Umarım iyi bir üniversite kazanır, başarılı olursun. İnşallah tekrar karşılaşırız.
Mehmet


Ancak bu sene bu kadar iyi arkadaş olabildik. Senin dostluğun hayatıma yeni bir renk kattı. Arkadaşlarımın içinde en çıtkırıldım sensin. Hiç ummadığım anlarda beni güldürmeni, boş derslerdeki walkman yardımlarını ve arabuluculuklarını asla unutamam. Bana dostluğunu hissettirdiğin için teşekkürler.
Mehveş


Özellikle bu sene dershanede aynı sınıfta olmamızla muhabbetimiz oldu! Senin gibi ağırbaşlı biriyle benim gibi cıvık biri arasında yapılabilecek en samimi muhabbetti bu. Hedeflerine kolayca varacağına inanıyorum. Sen de inan, o zaman ulaşırsın.
Murat ÖZÇELİK


Bir gün insanların anlaşabilmeleri için konuşmalarına gerek kalmayacakmış. Beynimi o kapasiteyle kullanabilirsem (senin gibi); birçok şey anlatır dedikodu bile yaparız. Senin insanlarla bağrışmadan, kavga etmeden gürültüsüz hatta sessiz bir biçimde iletişim kurabildiğine şahit olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. (Bu cümleyi ben mi kurdum yahu?) Evet evet; sen sadece birkaç asır önce dünyaya gelmişsin hepsi bu. Kavgasız gürültüsüz yıllardan önce...
Murat ÖZÇARIKÇI


Senin soğuk biri olduğunu düşünürdüm bir zamanlar. Karşındaki seni tanımak için çabalamadıktan sonra anlatmaya çalışmıyorum kendimi. Aslında ne gevezesin! Önüme oturunca kısmetin açıldı. Ama son noktayı bir türlü koyamadın bea! (!) Şaka bir yana, sen olmasan okul günlerim bu kadar eğlenceli geçmezdi. Sana takılmaktan büyük zevk alıyorum. Sakın unutma, ben sevdiğim insanlara takılırım.
İrem


Fısır fısır devamlı bir şeyler anlatman, "sessizsin" deyince "ben mi?" deyişin ve aslında çok çenebaz oluşunla hatırlanacaksın. Folklor arkadaşımı ulaşmak istediği yerlerde görmek isterim.
Hep mutlu ol! Sana sadece gülmek yakışıyor.
Pelin


Girdiğim yanlış sınıfta bulduğum doğru insana merhaba! Okula geldiğim ilk gün, geç girdiğim derste boş bulduğum ilk yer senin yanındı, oturdum. Ertesi gün başka sınıftaydım. Ama, ilk tanıştığım insan, sen benim en iyi dostum oldun. Yaptığım her türlü çılgınlığa katlandığın, yorumunu yapamadığım şeyleri açıkladığın ve verdiğin öğütler için teşekkürler seni seviyorum, anne...
Pınar


Zeynep dedikleri zaman önceleri aklıma gelen güzel bir kızdı. Ama şimdi o kadar çok iyi kelime bir anda aklıma geliyor ki, ne ben yazarak buraya sığdırabilirim, ne de benim söylediklerim güzelliğine yeter. Bulunduğumuz ortamlar yapını, candan tavırlarını anlamama yetti. Hoşgörü, içten hareketlerin, gülüşün ve sessizliğinle seni hiç unutmayacağım.
Sedef


Tüm dertlerimi paylaştığım, kıskançlıklarımı, alınganlıklarımı, her şeyi anlattığım dostum... Senin yanında kendimi her zaman huzurlu hissettim. Sessizliğinin o müthiş sırrını bulamadık ama benim kapanmak bilmeyen çenemle çok iyi tamamladık birbirimizi. Serviste yaptığımız dedikoduları, dertleşmelerimizi... asla unutamam. İleride yollarımızın birleşmesi dileğiyle. Unutma ki tıbın seni çok seviyor. Bu sene fazla görüşemedik ve ben buna gerçekten çok üzüldüm. Ama emin ol ki sen her zaman benim biricik dostum olarak kaldın ve hep öyle kalacaksın.
Tuğba


Seni Kocaeli'deyken pek tanıyamamıştım; ancak Konya'ya geldikten sonra, chatler sırasında seni tanımaya başladım. Bana Kocaeli'den gittikten sonra moralman destek olduğun için kendimi sana karşı borçlu hissediyorum. Bana çok iyiliğin bulundu. Elbette bir gün, sana bu iyiliklerin karşılığını veririm. İlerideki hayatının hayallerindeki gibi şekillenmesi senin elinde ve ben senin bunu başaracağına inanıyorum. Kendine iyi bak.
Volkan


Sınıfımızın sessiz hanımlarından birisin. Seninle sınıfta az çok muhabbetler yaptık. Bizlere karşı iyimserliğini ve yardımseverliğini hiçbir zaman eksik etmedin. Bu gürültülü sınıfta dahi kendini gösterebiliyorsun. Hayatın tüm güzelliklerini yaşatması dileğiyle.
Gökhan


Tanışmamıza sebep olduğu için Eda'ya minnettarım. Çünkü senin gibi gözleri pırıl pırıl, güldükçe insanın içini rahatlatan birinin varlığından habersiz yaşamak kötüydü Belki birlikte geçirdiğimiz zamanlar çok fazla değil ancak senin ne kadar sıcak biri olduğunu anlamak iç-in yeterli. O güzel yüzünden gülümsemen ve gözlerinden pırıltı hiç eksik olmasın.
Nurseda


Seninle 2 senedir aynı sınıftayız. Sınıfımızın sessiz, kibar, zeki, güzel kızlarından birisin. Senin kişiliğinin iyi olduğunu düşünüyorum. Bence dışın gibi için de iyi. Hayatında başarılı ve mutlu olacağını tahmin edebiliyorum.
Abdullah