109 - BEGÜM EDA ŞAHİN 
begumeda@hotmail.com  

XS Eda'ya;
Bazı duygular kelimelerle anlatı-lamaz. Ben bu imkansızı başarmaya çalışıyorum. Yaşanılanları şu kağıt parçasına sığdırıp seni kelimelerle sınırlamak çok zor. Çoğumuzun bulamayacağı gerçek dostsun. Lise hayatımın vazgeçilmezi, birbirimize küsünce yazdığımız mektupları, aldığımız hediyeleri hatırlıyor musun? Ya Bodrum maceralarımızı? Öğlen sıcağında bisiklete binip yandığımız günü, muhteşem Boğaziçi gezisini de (dürbün olayı) unuttum sanma. Son gün tam bilet parası verip tiyatroda fıstık gibi yer kapmıştık. Sinemaya gittiğimizde filmin başlamasına 30' kala Yahyakaptan'a dönüp, alırken uğruna kavga ettiğimiz t-shirtü değiştirmiş, filme bile yetişmiştik. Bu güzel anılar yanında hüzünlerimiz de oldu. Depremde ilk seni aradım. O ünlü birbirimizi teselli etmelerimiz! Annemden azar işittiğim telefon görüşmelerimiz. Şaşkınlık içindeyim. Bu hafızayla bunca şeyi nasıl hatırladım. Belki bu son senemiz. Ama biz asla ayrılmayacağız. Zaten ayrılık diye bir şey yok, insanların uydurması. Daha paylaşacak çok şey var. Hatırla. Sonsuz sevinçlerle geride bırakılan şu güzel yılları!
Ebedi Dostun MEHVEŞ


Kısa arkadaşlığımıza çok şey sığdırdık. O gülücüklerin, içten hatır sorman beni hep mutlu etti. Belki basit olaylar ama benim için önemliydi. Benim için önemlisin. Önyargılı olmadığın, yakın dostluğun için teşekkürler. Seni hep seven ve hatırlayacak dostun.
SEDEF


Minyon gözüksen de, sende bir devi dövecek kadar potansiyel görüyorum. Hep gelecekten bahsettik. Her zaman karamsar olduk; ama inanıyorum sen başaracaksın. Bunca yıl acı tatlı günler yaşadık bir aile gibi. Ama artık aileden ayrılma, herkesin kendi yolunu bulma zamanı geldi. Umarım ileride bu yollardan birinde karşılaşırız. Seni ve fasulyelerini hiç unutmayacağım!
STİ DOLMA GÖKÇEN


Ben aynı köşedeyim. Seni bekliyorum. Görünüyorsun önce, saatine bakıp ardından mesafemize aldırmadan anlatıyorsun. "Ama Begüm..." Sana o kadar alıştım ki, sonu gelmez dediğimiz bir noktadan başladık bu uzun yola. Tam 6 sene her sabah öyle çok şey paylaşmışız ki! Şimdi ayrılık zamanı. Bu üniformadan, sabahları boş minibüs beklemekten, geç kaldık diye birilerinin "yine mi siz..."le başlayan konuşmalarından, idareye dilekçe yazmaktan kurtuluyoruz. Ama birden aklıma artık sabah 8 suları telefonumun çalmayacağı, ne köşedeki kızın, ne de arkadaşının olmayacağı geldi. İçimde bir burukluk. Sonra bir umut, belli mi olur? Belki başka zamanda başka köşede biz yine birlikteyiz. 6 senenin ayıramadığı yollarımız umarım bundan sonra ayrılmaz. Seni çook seviyorum.
BEGÜM


Huysuzum'a;
Böyle hitap etmeme kızar mısın bilmiyorum; ama içimden öyle geldi. Ancak bu huysuzluk öyle şirin ki mutlaka tebessümle hatırlanacak ve yıllar sonra etrafımdaki herkes sıkıcı bir olgunluğa ulaştığında çok özleyeceğim. Yaptığımız tartışmaları bile çok arayacağım. Çıldırdığım anların çoğunda sen vardın ve başımın belaya girmesini önledin. Hep bana yardımcı oldun. Derslerden bıktığım anda beni okula bağladın. Belki de, farklı fikirlere sahip ancak bu kadar yakın olabilmemizi buna borçluyuz. Yaptığın her şey için ve arkadaşlığın için teşekkürler!
NURSEDA


Hayatta iyi dostluklar farklı sınıflarda olunsa da kurulabiliyormuş. Dershanede yaptığımız sınav muhabbetlerini asla unutmayacağım. Her şeyin en iyisi seninle olsun.
PINAR


Sınıftaki sakin kızlardan birisin, biraz da kötümsersin. Ama her ne olursa olsun arkadaşlarınla aranı iyi tutmayı biliyorsun. Seni pek tanıyamadım. Çünkü bana karşı biraz çekingen gibiydin. Bir sene arkalı önlü oturduk, seni özleyeceğim. Kendine iyi bak! Başka bir gün tekrar karşılaşmak dileğiyle!
VOLKAN


Okuldaki ilk arkadaşım olmanın yanı sıra her zaman güvenilebilecek iyi biri olmandan dolayı da özelsin benim için. Yüzündeki tatlı tebessümü hiç yitirmeden, kendine daha fazla güvenerek hedeflerine eksiksiz ulaşabilmeni dilerim.
HİLAL ŞULE


Şirinesin işte! Hep de öyle kalacaksın. Ufak bir şeyde bozulman da bile bir çocuksu yan var bence. Ama hep böyle kal olur mu! Herkesin sevgisini kazanacak, mutlu olacaksın gibime geliyor. Seni çok özleyeceğim şirinem! Kendine iyi bak!
PELİN


Lise 1'den beri arkadaşız. Geçen sene de e-mailleşmiştik. Derslerine ve sınavlara iyi çalışıyorsun, her ne kadar ben bunu söylesem de sen "Mehmet baksana dershanede sınıfta sonuncu oldum." diye söylüyordun. Umarım iyi bir üniversite kazanırsın, ileride de tekrar karşılaşırız. Kendine iyi bak!
MEHMET


Yaşananlar güzeldi ya en çok dershane günlerini unutmayacağım desem kırılmazsın bana herhalde. Renkli tokalarını, taramaları, kutup ayılarını, coğrafya derslerini, kıvırcık hakkında yaptığımız dedikoduları. En çok da her zaman yanımda olan güler yüzlü, tatlı Eda'yı. Hiçbir zaman esirgemediğin eşsiz dostluğun için teşekkürler! O güzel anlara yenilerinin eklenmesi dileğiyle.
ESRA P.


İşte sınıfın en tatlısı! (Ama şirin değil) Takım ve renkli tokalara sahip olan tek insan. Çoğu zevklerimiz uymasa da birlikte olup, eğleniyoruz. Galiba haklısın birbirimizin aynısı olsaydık bu çok sıkıcı olurdu. Düşünsene sen de negatif, soğuk olsaydın ve konuşmasaydın ne olurdu halimiz! 2 itirafta bulunayım:
1) Her turlayalım dediğimde beni tokacıya götürmenden aslında şikayetçi değildim.
2) Senin korktuğun şeyden, senin kadar olmasa da ben de korkuyordum!
Teoman, kütüphane ve pizza bana seni hatırlatacak hep. Benimle paylaştıkların için sonsuz teşekkürler küçük hanım!
IŞIL


Tanıdığım en ne yaptığının farkında, ne zaman gülüp ne zaman susacağını bilen ve tez canlı insanlardan birisin. Umarım bundan sonraki tüm hayatında şimdiki gülümsemenden azalma olmaz. Zaten bu kadar hayat dolu bir insan için bu söz konusu olamaz.
Murat ÖZÇELİK


Though we have got to say good bye for a little time, but "Bedam" I promise you this. We will meet on every possible time!"
Kıskanç, meraklı, dedikoducu, çenesi hiç durmayan, benim tarafımdan önemsenmediğini sanan, karamsar... Bu sene bir günümüz ayrı geçmedi. Bu kadar umuttan yoksun tek kişi tanıdım, sen. Ama ağzından ufacık da olsa bir yalan duymadım. O kadar dürüstsün ki, çıkardığın tartışmaların asıl nedeni bu. Benim için gerçekten özelsin; yakınımdaki hiç kimsenin senin gibi olmadığını biliyorum, ben de dahil. Ve sana çok güveniyorum. Bir çenene güvenmiyorum ki ona sen de güvenmiyorsun. Bedam hayatı boyunca o güzel kirpikleri kadar güzel günler geçirecek ve o hırçın çocuk bakışları hiç değişmeyecek.
ZEYNAP'IN


Soğuk, yaklaşması zor biri gibi görünsen de, aksine sıcakkanlı, bayağı konuşkan birisin. Bu özelliğinle yanında kimsenin sıkılacağını san-mıyorum. Bence tek kusurun arkadaşlarını çok kıskanman ve onları paylaşmaman. Ama bu onlara verdiğin değeri gösterir. Hırsın sayesin-de her şeyin üstesinden geleceğine ve sonunda başarıya ulaşacağını biliyorum. Beni hiçbir zaman unutma. Çünkü hatırlarken, hatırlanmamak gücüme gider.
ESRA T.


lkokulda dershanede başladı arkadaşlığımız. Beraber eve dönüşlerimiz sırasında da gelişti. Daha sonra aynı okulu kazandık ve yine aynı dershanelere gittik. Kader bağlarımızı koparmadı. Beni o tatlı ve şirin kızla hep buluşturdu. Hep birlikte bütün güzellikleri paylaşmak ümidiyle!
ELÇİN


Benim tatlı, heyecanlı ve iyi kalpli dostum! Ne zaman seni görsem içim açılıyor doğrusu. O neşeli tavırların, vır vır susmak bilmeyen çenen ve doğallığın acayip hoşuma gidiyor. Arkadaş canlısı birisin ve insanlara laf olsun diye değil, gerçekten değer verenlerdensin. Seninle çok özel şeyler paylaşmamıza rağmen seni kendime çok yakın hissettim. Bilmem farkında mısın ama birbirimize çok benziyoruz. Neşeli, dedikodu meraklısı oluşumuz, olaylara tepkimiz ve düşük çenemiz... Umarım hayat seni değiştirmez ve seni bir çok kişiden ayıran güzel niteliklerinden koparmaz. Hayatın, arzuladığın her şeyi sana vermesi ve o güzel gülüşünün bir an için bile kaybolmaması dileğiyle...
TUĞBA


2 sene bana katlanan nadir insanlardansın. Biraz kırılgan, biraz nazlı, biraz da çocuksu...Görünüşte çekingen olsan da senin çenebaz olduğunu bilirim. Beni unutma gibi geyikler yapmayacağım. Çünkü senin için "unutulmaz" olduğumu biliyorum. Sana söyleyeceğim tek şey "Kendine birazcık güven, bu kadar korkma her şeyden, ben sana güveniyorum."
Başbelan İREM


Bu seneye kadar senin gibi şirin bir kızla samimi olmamakla neler kaybetmişim. Dershanede beraber yaptığımız testler, dalıp gittiğimde beni uyandırmaya çalışman bende tatlı bir anı olarak kalacak, seni unutmamamı sağlayacak. Eminim sen de beni unutmazsın. Sana sonsuz mutluluklar dilerim.
Erman EKER


Kocaman, sıcacık bir yüreğe sahipsin bana göre. İnanılmayacak kadar da hassas. Ortaokuldayken yaptıklarımızı hatırlıyor musun? Tam bir bulmacaydı (!) Belki buradan hiç kimse bir şey anlamayacak. Ama sana anımsattıkları önemli benim için. Lise 1'de de aynı sınıftaydık ve kimi zaman sınıfı tartıştığımız kalorifer başı muhabbetlerimiz vardı. Umarım yıllar senden bir şey kaybettirmez. Başarı ve mutluluğun hep yanında olması dileğiyle...
DUYGU


Volkan'la yaptığımız kavgaların şahidi, İrem'le olan tartışmalarımın arabulucusu, biyoloji yazılılarının kurtarıcısı, sınıfımızın sakin kişiliği. Ha ayrıca bu zamana kadar tarihçiye ters cevap veren ve emreden (!) tek kişi! Helal olsun! Hayatında mutluluklar ve başarılar dilerim.
ABD/ABDULLAH


Arkadaşlarına karşı yardımseverliğini hiçbir zaman kaybetme! Sorduğum sorulara bıkmadan cevap verdiğin için çok sağol! Hayatın bütün güzellikleri yaşatması ve ileride başka bir yerde buluşmak dileğiyle!
GÖKHAN