101 - EVRİM YILMAZ 
evocan...@kahkaha.com  

"Yıldızlara ulaşmaya çalıştık seninle
Başarmak için yılmadık, uğraştık
Acılarımızı paylaştık gizlice
Belki de hiç uğramayacak sandık mutluluk
Ama korkmuyorduk çünkü ben yoktum, biz vardık
Şimdi belki de yaşanan son hatıralar bunlar..."
Bu kısa satırlar özetlemeye yeter mi geçen 7 senemizi bilemem ama sanmıyorum. Eee...insanın yıllarca adamakıllı tek takıldığı ya da ilk ve gerçek dostuna yazı yazması kolay değil. Yaptıklarımızı ve yaşadıklarımızı, benim gibi, sen de unutmadın. Sana tek söyleyebileceğim şey hep yanında olduğum ve olacağım.
Seni seviyorum dostum
Yarin yanağından gayri
Paylaşmak için her şeyi
Her zaman, her yerde, hep birlikte... (unutma, daha genciz)
HANDE


"Bitmemiş bir şarkı dudağımda bir yarım ezgi sığınmak gözlerine sığınmak bir akşamüstü."
Ne zormuş insanın en yakın arkadaşına bir yazı yazması. 3-4 yıl önce, dershaneden sonra midemize indirdiğimiz sıcak simitler geliyor aklıma, "Dişimde susam var mı?" sorusu, bizi birbirimize yaklaştıran voleybol (maç sonrası senin omzuna ne kadar da çok ihtiyacım olurdu) Akçay maceramızı hatırlıyorum: deniz, dalgalar, kumsal, küçük sandal,
sokak lambası, waffle, parfe, koşuşturmaca, tahta köprü, kolsuz kapılar, dağınık bir oda, fotoğraflar... sana ne hatırlatıyor? Benim içim bir garip oluyor, sanırım hala duygusallığımdan bir şey kaybetmedim. Bizim böyle şeylerimiz vardı, sonra bir adet tombul bir Mevo'muz. Biz bulmuştuk onları, gizli bir de alfabemiz, sonra hayatımız boyunca unutamayacağımız, "şaşı-bak-şaşır" gemimiz... Küçük bir ayrılığın sonunda şunu anladım, "uzak diye bir yer yok, paylaştığımız gökyüzü kavuşturuyor bizi." Sen hep benim Evomsun, evocanımsın, bu sonsuza kadar hep böyle kalacak. Bir gün istediğimiz yerde buluşmak üzere. Seni çok çok seviyorum.
Meral FİLİZ


Evocum;
"İnsan bazen nedensiz yere umutsuzluğa kapılır. Kimselere veremez sevgisini, kimselere anlatamaz kendini..." İşte böyle zamanlarda hep yanımda sen vardın. Ben kendimi her ne kadar anlatamasam da, sen ısrarla anladın beni. Çok uzaktayken bile hissedebildim yanımda olduğunu. O kadar çok şey paylaştık ki seninle. Unutabilir miyim her gün sütten'e gitmelerimizi? 'Evoo' diye gelip, boynuma atlayıp, "hööö" şeklinde şımarmalarımı, Süleyman Demirel'in bahçesindeki o müthiş 2 günü... Unutabilir miyim 12 senede hem dostum, hem düşmanım olan ve şu anda hayatımdan çıkmasını asla düşünemeyeceğim insanı? Dostluğun öyle çok şey kattı ki bana. Hayatımda olduğun için, bana ve kaprislerime tahammül ettiğin için, her şey için sağol.
MELİSA


Evet güzel kız, işte sıra ayrılığa geldi. Acısıyla, tatlısıyla tam 7senenin üstüne, her şeyin bir sonu olduğu gibi, biz de başlangıç mı son mu olduğunu henüz anlayamadığımız bu telaşlı yıla geldik. Voleybol takımında başlayan o dostluğun filizleri, gizli gizli bir sarmaşık gibi etrafımızı sarmıştı. Okul başkanlığı seçimi ve öğrencilerin adına okul idaresinin karşısına çıkan ilk 7 öğrenciydik. Sonra yıllar çok çabuk geçmeye başladı. Ve bu yıl artık her şey daha da belirginleşti. Bitiyor....Resimler çekiliyor, yazılar yazılıyor, durup şöyle bir baktığımda, gerçekten yaşanılmaya değermiş diyorum. Ve bunu yaşanılmaya değer kılanlardan biri olarak, sen kara gözlüm, hayatın boyunca hep ayaklarının üzerinde dur ve gülümse. Bana ihtiyacın olduğunda, kalbimde sana ayrılmış olan yerin bunu hissedebilecek ve yanına gelecektir. Unutma;
Yarin yanağından gayri
Paylaşmak için her şeyi
Her zaman her yerde, hep birlikte...
ÖZLEM


Sen nesin biliyor musun? Bence, dünyanın sayılı harikalarından birisin, desem fazla olur mu? (Olur ama hakediyon) Niye biliyor musun? Benim çok iyi anlaşabildiğim, hep bir şeyler öğrendiğim kişilerden birisin. Güzelsin, zekisin, en önemlisi, her şeyinde açıksın. Unutamadığım, o sizin evdeki sizi ıslatma olayları nasıl da dün gibi geliyor. Keşke hiç bitmese desem okul, yalan olur! Çünkü bu arkadaşlık, okulla sınırlı değil be! İşte, bizi yakınlaştıran buydu Evrim. Dostluğumuzun bitmeyeceğini bildiğim için şimdilik, eyvallah!
Awe CENK


Baş belası! Neden yıktın tekrar aynı acıyı yaşamamak için ördüğüm duvarları? Son iki yıla sığdırdıklarımız, bu şehrin her tarafındaki anılarımız ve sen güzellik, neden unutulmazlarımdan oldun? Suçlusun! Ayrı olduğumuz dakikaları hatırlamıyorum bile, uyuyordum! İlk zamanlarda hiçbir şeyin değiştirmeyeceği özlemimi bir anda unutturdun gülen gözlerinle. Artık yalnız değilim; çünkü ayrı kalmamıza rağmen asla yalnız bırakmayacak dostlarıma birini daha ekledim. Ve sen ODTÜ'deyken ben İstanbul'da tüm özlemime rağmen mutlu olacağım. Bileceğim ki benim pasaklım istediği yerde ve kalbi hep benimle. Ve şimdi Evo'm; Ders boş, hadi gidelim!
MEKO


Evrim sen hayatımda edindiğim gerçek arkadaşların başında geliyorsun. Son bir senede haftanın 7 günü beraberdik ve bunun her saniyesi benim için çok değerliydi. (Havalanma vururum topuklarından) Eğer liseden sonra ayrılırsak, emin ol, ağlarım. (Gülme bak fena yapacağım ama) Senin çılgınlıkların, dobralıkların, kimsenin cesaret edemeyeceği şeyleri yapman ve her zaman olgun düşünmen, beni hep etkiledi. Bana yaptığın iyiliklerden ve ayarladığın kızlardan hiç bahsetmiyorum, sayfalar yetmez. Bir çocuğun kalbine ve bir yetişkinin düşüncelerine sahipsin. Umarım hiç değişmezsin. Beni unutma.
ÇAĞRI


Sınıfımızın asi ve deli kızı, ders boş olduğunda sesini duyduğum ilk insan; "Ders booş, hadi gideliiim" Bir kişi dersin boş olmasını bu kadar çok isteyebilir mi? Ama Evrim istiyor! Okulu sevmemesi bir yana bu onun hobisi! Evet, böyle garip hobileri olan biri. (Sabahları yürüyerek okula gelmek gibi) İnsanın böyle bir şey yapması için deli olması ve onun gibi arkadaşları olması lazım. İşte bunlardan biri de benim. (Biz manyak mıyız kızım yaa?) Ayrıca tavla ve okeysever bir arkadaşımızdır da. Onu tavla oynarken görmelisiniz (Özellikle yenilirken) Gerçekten çok komik oluyor, bunu en çok yaşayanlardan biriyim. (2 mars, bir düz yaptığım günkü hali hala aklımdan çıkmıyor.) Umarım bu dostluğumuz hep böyle sürer, sana hayatta mutluluklar ve başarılar. (Ha bu arada ders boşmuş!)
SERDAR


İşte, koca 7 yıl bitti ve bir dönüm noktasında beraberiz. Sana bu dönüm noktasında başarılar diliyorum. Umarım istediğin üniversiteye girersin. Dostluğunu benimle paylaştığın için teşekkürler. Bu dostluğun gelecekte de devam etmesi ve daima mutlu kalman dileğiyle.
Can GEÇKİN


Bazı insanlar vardır, başka insanların dertlerini dinlemek, onları teselli etmek, temel görevleridir. İşte, sen onlardansın. Ne zaman moralim bozulsa, yazılım kötü geçse, yaptığın komikliklerle beni rahatlattın, konuşmalarınla motive ettin, çok sağol. Seni anlamanın çok zor olduğunu sandığım zamanlarda, davranışlarınla aslında anlamasını ve dinlemesini bilene kolay anlaşılabilen biri olduğunu hissettirdin. Ayrıca resim konusundaki yeteneğin de muazzam. Haa bir de gözbebeklerini titretebilme yeteneğini yazmadan olmaz. İşte böyle benim uzaylı yoldaşım, sana mutluluk dilemiyorum; çünkü sen zaten mutlu kalmayı çok iyi beceriyorsun.
Hakkı EVREN


Şu dün kaçana dar, kovalayana bir o kadar da büyük. Seni tanımak seninle vakit geçirmek de öyle... Dışardan gayet sade ve normal görünmene rağmen, biraz gayretle kişiliğinin tüm güzelliklerini görmeye çabalayanlar, senin ne kadar renkli ve canlı biri olduğunu anlarlar. Ve her yeni bir gün, başka bir özeliğinin, başka yönlerinin tanığı olurlar. Tıpkı bir dünya gibi, değil mi? Kaçana kuvvet, kovalayana sabır dilerim!
MURAT


"Bütün gece, yoldaydım
Karanlığın ortasında, en iyisi dönmek eve
Otobandan Istanbul'a.."
Yukarıdaki şarkımın sözlerinde de olduğu gibi sen devamlı bir eve gitme sendromu içindesin. Evde ne yapıyorsun bilmiyorum; ama insanın evine bağlı olması güzel bir şey tabii. Sen bence hâlâ çocuksun. Ama seni anlıyorum. Çünkü bendeki o garip, çocuksu ve bir o kadar da komik ruh sende de var. İlkokuldan beri ta-nıdığım sen ve ben pek iyi anlaştık! Umuyorum bu dostluk bir ömür boyunca devam ede-cek. İdealleri ve amaçları olan bir insansın. Bunlara da ulaşacaksın. Ayrıca, şunu da bilmeni isterim ki şu ana kadar yazdığım en ciddi write-up'tır bu okuduğun! Kendine iyi bak, çünkü buna ihtiyacın olacak (Tığ gibisin o açıdan) Write-up'ıma anlamlı, bir o kadar da duy-gusal sözlerle son vermek istiyorum: "Kalede Asım vardı, tüm topları o tutardı, Kaptan Körk uzaydaydı, bizi burda bıraktı ne acııı"Eyvallah!
FARUK


Ewocum;
Sen hayatımda belki de ilk kez öylesine yalnızlık duyduğum anda "niye bu okula geldin?" sorusuyla beni umutsuz düşüncelerim arasından çekip aldın. Seni, tombul dudaklarını, kocaman gözlerini ve harika oyunculuğunu (gerçekten de müthiştin! seninle gurur duydum gözlerim bile doldu yaa!) unutmayacağım İlerde bir gün bir yerde görüşmek üzere. Nerde mi? sizde!...(Zuhahaha!)
İrem GÖNÜL


"İçimizdeki haykırışlara hükmümüz geçmiyor bazen, en az nedenlerimiz kadar suçluyuz. Bilinmez iklimlere sürükleniyor ve hepimiz kimliğimizden birer fotoğraf seçiyoruz çevremizi saran aynalara yapıştırmak için." Anlaşılır olmanın zor olduğu anlarda, değişmez tercihin olabilecek doğru insanların hep yanında olması dileğiyle...
Hilal ŞULE


Evocan, Rengarenk kalemlerle yazdığın çalışma kâğıtların sayesinde beni düzenli olmaya özendirdiğin için, türlü haksızlıklara başkaldırışınla beni cesaretli olmaya sevk ettiğin için, tüm dostluğun ve çılgınlıkların için sağol. Hep içten, dost canlısı, ve asi! -sen biliyorsun- kalman dileğiyle...
MELİS


Çözülmezliklerin ve anlaşılmazlıkların insanısın. Bu yüzden erişilmez, bütün karmaşaya uzaksın. Bu yüzden temiz kalpli ve herkesten farklısın, bu yüzden unutulmaz... Çaylarımızı yudumlarken yaptığımız tavla maçlarını ve en önemlisi senle yaptığım sohbetlerin tadını hiç unutamam. Artık zarlar atılsa da olur, atılmasa da. Seninle yeni bir başlangıçta, yeni bir yerde, başka bir zamanda tekrar görüşmek üzere. Yeniliklerin hayatından hiç eksik olmaması dileğiyle.
Hilal Gencel