09 - E. YASEMEN GÜL 
yasemen-g@hotmail.com  

Jölö...
İşte hayatımı değiştiren kelime. Büyük arkadaşlıklar kavgayla başlar derlerdi de inanmazdım. 3 sene önce tanıdım ve hayatımın sonuna dek de bırakmıcam seni. Bu arkadaşlığın sonu olmıcak! Her yerde beraberdik her şeyi paylaştık. Bazen kızıp tartışmalar yaşadık; ama bunlar da tuzu biberiydi tabi. Bana böyle bir arkadaşlık yarattığın için sana sonsuz teşekkürler. Okul bitiyor; ama peşindeyim. Ayrılmak yok! Geleceğin mütercim tercümanına sonsuz sevgi ve başarılar (Nikâh şahitliği sözünü de sakın unutma) Seni seviyorum.
Your brother,
RAŞİT


Ne yapacağımı bilmiyordum bu İstanbul cehennemine düştüğümde. Derken bir İzmıtli buldum ve o benim gücüm oldu. Bu güç benim çaresiz günlerimde en büyük desteğim oldu. En temiz duygularını açtı. Her şeyini paylaştı. Hiç yüzüstü bırakmadı beni. Sen arkadaşların için her şeyi yapabilecek birisin. Sen benim kankamsın, en değerlimsin! Yeni başlıyor fırsatlar dünyası. Özgürlüğümüze atacağımız ilk adımda ve sonrasında beni hiç bırakmayacaksın değil mi? Ben bana yaptıklarını fazlasıyla ödemek için hep seninle olucam. Seni çok seviyorum.
ÇİĞDEM


İlkokul sıralarında tanıdığım o şirin kızla lisede bu kadar eğleneceğim aklıma gelmezdi. Kimsenin gülmediği şeylere biz güldük hatta gülmekten çok anırdık, aynı dertlerle ağladık. Birlikte geçen 8 sene. Arı geçen 4 seneyi ise ilerde telâfi edeceğimiz kesin Çünkü hiç ayrılmayacağız. Daha gülecek çok şeyimiz var. Sen olmasan ben kiminle birlikte kimle rahat milletle alay ederim, saklambaç oynarım? Kiminle gülerken ağlarım? Dostluğumuzun hiç bitmemesi dileğiyle... Seni çok seviyorum.
LERZAN


İncecik vücudun gibi kalbin de dokunsalar kırılacakmış gibi hassas. Ama bir o kadar da paha biçilmez. 3 sene boyunca çok şey paylaştık. Karnımıza ağrılar girene kadar güldük. Gün geldi ağladık, rezil olduk, dertleştik, darıldık ama hep barıştık. Yaşadığımız her şey sana olan sevgimi ve güvenimi daha da arttırdı. Ne kadar sen beni "duygusuz" olarak nitelendirsen de kendimce seni çok seviyorum!
SEDA


Bir arkadaşlığın bu kadar sağlam temelleri olması kolay değil. Ortaokulda düşman iki insanın lisede başlayan dostluğu şu an en üst noktada. Ama senle kavga etmesi bile zevkliydi. Paylaştığımız şeyler öyle güzeldi ki; özellikle geçen sene ve bu yaz. Hem kötü hem iyi anımda yanımda senin gibi bir insan olduğu için kendimi çok şanslı hissediyorum. Sana hayatında mutluluklar dilerim. Çünkü tüm mutlulukları birlikte yaşayacağız! Seni çok seviyorum.
ELÇİN


Neler geldi, neler geçti hayatımızdan... Birlikte aştık zorlukları. Muhteşem esprilerinle en katı insanın bile içini yumuşatan cici bir kızsın. Dostluğuna hep güvendim. Bugüne kadar bizi hiç yalnız bırakmadığın için sonsuz teşekkürler. Değerli olduğunu aklından çıkarma!
GÜLFEM


Seni ilk tanıdığımda böyle güçlü bir arkadaşlık kuracağımızı tahmin etmemiştim. Birlikteyken dünyayı unuttuğum bir kişi daha tanımıyorum. O kadar içten, o kadar farklısın ki... Bir o kadar da cadı ve tripçi :) 2 senedir hep benimlesin ve bu yüzden çoğu zaman ağlamak üzülmek gibi kelimelerin anlamlarını bile unuttum. Her komik olayla hatta hayatın kendisiyle bu acayip ve mükemmel dostluğun hiç bitmemesi dileğiyle. Seni çok seviyorum.
SEÇİL


İnişli çıkışlı koca 3 sene evet bitti... Acı, keder, sevinç, kaygı, kavga barış... Hepsiyle 3 sene bitti. Büyüyoruz artık ve yüreğimizdeki sevgi de bizle büyüyor. Nereye gidersem gideyim, alıngan, zeytinyağı olmada 1 numara olan exkankim seni unutmayacağım ve büyüyen yüreğimde her zaman yerin olacak!
ECE


Eskiden sadece adını bildiğim bu güzel insanla bir gün çok yakın olacağım aklıma gelmezdi. Lafını esirgemeyişin hep asilik, otoriteye karşı gelişlerin hep ukalalık, hayatı umursamaz tavrından kaynaklanan rahatlığınsa hep şımarıklık olarak algılanmışsa da ben senin içinde iyiliklerin, paylaşımların yattığını biliyorum. Hayatı hafife alman seni mutlu ediyor. Mutlu olman da seni güçlü kılıyor. Hayatın boyunca bu gücü kaybetme. O tatlı gülümsemeni, paylaştığımız sıra arkadaşlığının yanında sırlarımızı bana ve bütün sınıfa yaşattığın esprileri hiç unutmayacağım. Senin de unutmaman dileğiyle! Seni çok seviyorum.
ÖZLEM


Ne güzel günler geçirdik, geçiriyoruz birlikte güzellik! Geçen her dakikayla ayrılık daha gerçekçi oluyor. Bazen kendime bile söylemekten çekindiğim şeyleri senin sonsuz saf ve meraklı sorularınla yakaladım. Maddiyatın olmadı hiç. Bildim ki maneviyat için varsın. Sevgim karşılık bulabilir, zamanla anlam kazanabilir. Biz hep "biz" olarak kalacağız VEDA YOK. Eğer beni unuttuğunu hissedersen birden, korkma; bil ki vaktin gelmiştir. Ben senin için her şeyi yaşatabilirim. Biz eski dostlarız; ama eskiyi sadece bulmak için kullanabiliriz. Hep "varolalım" dostlarınız biz.
ELA


Seni tanımadan önce bende negatif duygular uyandırmıştın. Ama tanışınca, tam anlaşabileceğim bir insan olduğunu anladım. O kadar yoğun yaşadık ki lise günlerimizi, ileride dönüp baktığımızda pişman olacağımız hiçbir şey olmayacak. Zaten birlikteyken tek bir üzüntüsüz günüm olmadı. Farkında olmadan sıkı bir dostluk oluştu aramızda ve kolay kolay koparamayacağımızı sanıyorum. Dinlediğim her Sezen Aksu şarkısında seni bulucam. Canlılığından, neşenden ve hırçınlığından hiçbir şey kaybetmemen dileğiyle...
EMİNE


Beraber güldük, beraber eğlendik. Bazen bunu öğretmenler üzerinde kullandık, işin içinde sen ve ben olunca haliyle eğlenmenin dozu kaçtı zaman zaman. Bu yüzden disipline bile gittik Buna rağmen keşke yapmasaydım dediğim hiçbir şey yok Hayatı dalgaya alışımız, espritüelliğimiz bizi birbirimize çeken güçtü. Hayatla dalga geçen hep sen olacaksın, çünkü o böyle bir güce sahip değil. Gülerken beni hatırla ...
GENCO


Şu koridor ucundaki kızı gördün mü? Uzun saçlı hani. Yaklaş biraz (lens olsa da) mavi gözlerinin büyüleyici havasını fark etmedin mi? Yaklaş biraz daha o zaman, o tatlı gülümsemesine ver kendini... Yetti dimi? Hemen ısındı için... Artık şiir kitaplarına konu olabilecek olayları yaşatan kokusunu duymuşsundur herhalde. Sorunların mı var? Hemen anlat, o kıvrak zekasıyla bir çözüm bulur hemen. Müzik mi? Tabi ki Sezen Aksu! Çok mu konuştum? Siz arkadaş olmuşsunuz bile. En özellerimizi paylaştığımız 3 senenin son dönemecine girdik. Bir yol hikayesi daha bitti... ama yollar hep kesişir, yol hikayeleri hep birbirine benzer değil mi? Seni seviyorum.
IŞIL


Seni sözlerle anlatmak isterdim; ama sen öyle birisin ki sözler tam karşılık veremez, farklısın... Sürekli gülmeyi ve güldürmeyi başaran, mutsuz olduğunda da tam anlamıyla hüznü yaşayan ve yaşatan birisin. Asi, hırslı, haksız olduğunda bile kendini sonuna kadar savunan sevimli ve yardımsever... Şu 2 senede kötü hiçbir anımız yok. Birbirimizi hiç kırmadık. Gülücüklerini ve hırsını hiç kaybetme! Hayatı istediğin gibi yaşa!
AYSUN


Seni ilk gördüğümde havalı, çok bilmiş biri sanmıştım. Ama yanılmışım. Dost canlısı ve çılgın biriymişsin meğer. İnsan ayırmaman, her muhabbete katılman seni mükemmelleştiriyor. Ayrıca güzelsin. Ne diyim kızım daha! Çok samimi olamadık; ama yeterince arkadaş olduğumuza inanıyorum. Alkış tutarak oynamalar, şarkı türkü söylemeler, iğrenç espri yapmada yarışmalar... Bunlar yeter bence. Sana benden bir mani:
"Boğaziçini kazanasın.
Mütercim tercüman olasın."
GÜROL


Kimi vardır varlığı yeter, hem yüz güldürmek hem de huzur vermek için. Kendinle gurur duymalısın, seni böyle tanımlıyorum diye :) Ayrıca o kadar doğal, bir o kadar da dobrasın ki, korkutuyorsun bazen karşındakini :) Ödüm patlasa da, şükrediyorum senin gibi birini tanıdığıma. İnsanlar çift yaratılır derler; ama sen bir tanesin. Hiç aklından çıkmayan Boğaziçiden mezun olman dileğiyle. Hayatı, Sezen'i sevdiğin kadar sev yeter.(Bu arada, param olursa BMW'nin rengini ben seçicem ha)
ÖMER


Ne zaman içimde 7 senelik şirin, cana yakın, espri bombası, bir o kadar da tripçi (az tripleşmedik seninle) içinde hiç kötülük olmayan bir arkadaş özlemi duysam, seni arayacağım. Belki bir gün yine folklor oynarız. (ama perdenin arkasında) belki de masa tenisi (kupa alalım yeter) Hiçbir şey yapmazsak, bu günleri hatırlar ve güleriz. Seni seviyorum.
OYTUN


Eski dostlardansın, temelleri çok sağlam, depreme bile dayanıklı. (Geyik yapmadan olmaz tabi) Her zamanki gibi "bööö" diyeceksin; ama sen de esprilerinle yıllarca esir aldın bizi. :) Dost olduk, çok şey paylaştık. Kendini özletme, kalbim hep senin yanında... Mutlu olman dileğiyle.
ÇAĞRI


Açıkgöz, çıtı pıtı, şirin mi şirin bu kız kendini (özellikle de benim tarafımdan) bu kadar mı sevdirebilir? Senin gibi karakteri ve kişiliği oturmuş bu kadar sevilen bir insan olmak zor. Sana yazacaklarım kağıda sığmaz ve senin gibi arkadaşlarım olduğu sürece kendimi hiç yalnız hissetmeyeceğim (Ayrıca çok kumarbaz birisin, Kıbrıs'ta başarılar. :))
ALİCAN


Arkadaşlarım arasında, yanındayken en fazla eğlendiğim arkadaşım. Eşsiz esprilerini ve yaptığımız taklitleri anımsadıkça gülmemek elde mi? Sezen Aksu'yu çok seven bu arkadaşımızda şarkıcının bütün albümleri bulunur.
Göklere ulaşmak bir ömür ister
Fakirleri doyurmak para pul ister
Dostlukları korumak sevgi ister
İnsan gülmek için Yasemen ister
Allah seni iş yaşamında başarılı kılsın, mutluluk versin. Unutulmamak dileğiyle...
İLKE


Okulun açıldığı gün 1984'ün Eylülü kızın teki yanıma gelmiş dayılık yapıyor. Bir de beni vişne suyuyla tehdit ediyor. Ben durur muyum? Bir kutu vişne suyu alıp yanına gidiyorum, o gün bu gündür hep gidip gelişimiz böyle. Doğrunun yanında olduğun, haksızlığa karşı koyduğun ve ihtiyaç duyulduğunda yalnız bırakmadığın için teşekkürler.
Hande ŞENOL


Geçirdiğimiz günleri unutmak mümkün mü? Parkta oturup yediğimiz köfteleri, beleş bowlingi... Sırdaşım, dostum, bu güzel günlere sonuna kadar devam. Durmak yok. Yine beraberiz. Ayrılmak yok...
KAYRA


O mavi gözlerin, edalı işveli yürüyüşün yok mu... İnce zekân, sempatik tavırların güzel esprilerin ve arkadaşlığınla seni asla unutamam.
TULUĞ