07 - ÖZLEM ŞİŞMAN 
sari-sincap@hotmail.com  

Biricik Kanki Mankim,
Nerden başlasam, nasıl anlatsam aramızdaki dostluğun bir kıvılcımla alevlendiğini. O şirin obur insanla yaşadığım unutulması mümkün olmayacak, benimle beraber yaşayacak anıları. Sıcacık dostluğunun vermiş olduğu ısının her zaman yanımda olduğunu hissetmek bana güç ve huzur veriyor. Sen benim cana yakın, etrafına güven saçan, azimli, hırslı, dost canlısı, duyarlı, kötü günlerimde hatta depremde bile yeniden hayata dönüşümüzde yanımda olan değeri ölçülmez biricik kankimsin. Beraber gece yarıları makarna salatasıyla birlikte süt içişimizi, yemek lafı geçen sözcükleri ağzının suyu akarak dinlemeni, müsabakalarda yaşadığımız heyecan ve coşku dolu anları, hatta yaptığımız su savaşlarını, hele hele yılbaşlarında aldığımız haddi hesabı olmayan hediyeleri, hayatta hiçbir şeyin üzülmeye değmediğini hatırlattığın günleri, bir de "zateyn" deyişlerini hayatımın en güzel anılarının yer aldığı bölümde daima saklayacağım. Aramızdaki bağı son nefesimizi verinceye dek kimsenin koparmasına izin vermeyelim.
Kankin DİLEK


Balığıma...
Zor bir şey bu... Seneleri, en önemlisi seni basit bir kağıtta iki cümleyle anlatmak... Zor bir şey istiyorsun benden. Ama zorlanmıyorum; çünkü biliyorum sen, bende sana ait olan yeri çok iyi biliyor ve hissediyorsun...
Senle 7 sene... Senli 2 sene... Bitti değil mi? Hayır sallama kafanı BİTMEDİ! BİTEBİLİR Mİ? Ölmedik daha! Bu sadece çocukluk kısmıydı ve geçti... Şimdiyse hayatımızın en zorlu dönemlerine girerken birbirimize daha çok ihtiyacımız var. Her ne kadar kıvrak bir zekâya sahip olmadığını düşündürsen de bize zaman zaman; aslında en olgunumuz, mantıklımız sendin... Herkesten farklı bir titreşimin, bir kere yakaladın mı kaçmanın mümkün olmadığı bir çekim kuvvetin var senin... Sanırım bunların kaynağı senin sevginin farklı bir tadı olması... Bi' değişik seviyorsun sen, bir değişik sevdiriyorsun kendini! Bağlıyor, bir daha asla çözdürmüyorsun bu bağı... Ama istesen de çözemem ki BAĞLIYIM! Bu yazabildiğim kadarı, yazamadığımsa sol tarafımdaki kapıdan girince sana bakan, diğer sen!
YASEMEN


Islak pamukların arasında yetiştirilen fasulyeler!! (150 cm boyundaki bedenlerin, BÜYÜK BÜYÜK hayalleri!!) Büyüyüp vitamin deposu bir tabak yemek olma gururunu duyabilmek için "güçlü" olmak zorundadır fasulye tohumları, çünkü o pamukların arasından kökün dışarı çıkması en zorudur. Hele tek başına?! Bu yüzden bir destek gerekir dik durmak için... (Böyle fark ettik birbirimizi) Fasulye sarılmaya başlar bir dala, (Özlem ve Evrim, huzurevinin koridorunda hıçkırıklara boğulmuştur) olduğundan güçlü hisseder kendini fasulye... (gergin bir maçta, bir tek kelime de olsa işitsen rahatlarsın hani!) Aynı destekte tırmanır artık o iki dal, ne var ki toprağa kavuşunca fasulyenin dalları daha özgür davranır. Kökten çıkan bir sürü dal, farklı yerlere tırmanmaya başlar. (uzaktan seyredip, gurur duyar gülümsersin yol arkadaşına...) Artık sopalar değil, fidan gövdeleri üstünde yol bulur filizler; ama aynı kökten ama aynı kökten su çekilirken fasulye dalları birbirini hep hisseder. Kök aynıysa beden de tektir...
EVO


Duygusal balığım benim! Periyodik olarak yaklaşık 4 saatte bir ağlıyorsun yani beni 4 saatte bir üzüyorsun. Umarım hayatın boyunca sadece bu kadar ufak şeylere ağlarsın... Kötü günlerimde omzuna yaslanacağım birini bulmakta hiç zorlanmadım. Sen hep yanımdaydın. Desteğini hiç aralıksız hissettim kalbimde... Bazen saftirik sorularınla, bazen alıngan tavırlarınla; ama içten, sade , güçlü ruhunla bağladın beni kendine. Ne zaman istersen yanında olacağım. Unutma; beni hiç bir yerde bulamazsan nerede olduğumu biliyorsun. Dostluğun için teşekkürler.
SEÇİL


Canım kırmızıkulak'ım...
Önce ilkokulda keşfettim kızınca kulaklarının kızardığını, ortaokul ve lisedeyse hep onları kızartmak için uğraştım. Hayatın en zor, en mutlu anlarında çoğunlukla birlikte boğuştuk. İnsanlar bize hiç akıl erdiremedi. Konuştuğumuz zamanların toplamı kadar konuşmadık. Ama ne olursa olsun seni elimden geldiğince korumaya çalıştım. Gerçekten önemliydin. Öyle de olacaksın. En önemlisi sana söylediğim her şeyin çıkması, artık inan buna; ben bilirim. Hep yanındayım. Kızsam da gitsem de.
HANDE


Bazen çok güzel bir oyunun sonunda çok acı bir gerçekle karşılaşabilir insan. Ama yine de oyunun çocukça güzelliğini değiştirebilir mi bu? Çok güzel bir oyundu 3 sene süren. Çok iyi oynadık hepimiz, birçok başarıya imza attık. Yüreğimize kazıdık isimlerimizi, Murat abiyi, Ahmet abiyi ve diğerlerini... Şimdi kapanıyor perde! Çok sevdik birbirimizi, hep seveceğiz seni...
Yıllarını, anılarını paylaşan 24 Kasım Anadolu Lisesi Halkoyunları Ekibi


Hey arkadaş! Alıştım sana güzelim! Her gün seni görmeye, senin şirinliklerine, geyiklerine, muhabbetine, sulu gözlülüğüne... kısacası sana! Hepimiz için zor olacak her gün beraber olduğumuz kişilerle artık daha nadir görüşmek. Ama bu bizim için "yeni hayata' ilk adım. Senin bu adımlarını çok sağlam atacağına eminim; çünkü senin en sevdiğim yönlerinden biri de bu; sağlamlığın, mantıklı ve iradeli olman. Seninle olmayı özleyeceğim. Sakın birbirimizden fazla yoksun bırakmayalım. Ne zaman istersen yanında olacağım!
AYSUN


Özlem deyince herhalde ilk hatırlayacağım sulu gözlülüğün olur. Ağlamayacağım demene rağmen dayanamıyorsun. Tabi balık olmanın büyük etkisi var bunda. Neler yaşamadık ki birlikte! Sanırım hayatımın en güzel yıllarını geçirdim sizinle. Fazla söze gerek kalmadan anlaştık hep seninle. Her zaman anlayışlı, güvenilir biriydin, olmaya da devam edeceğinden eminim. Senden kopmak mümkün değil. Hayata biraz daha olumlu bakman, biraz gamsız olmaya çalışman dileğiyle...
EMİNE


Gelmiş geçmiş bütün folklor ekiplerinin demirbaşı :)) 7 senedir tanıdığım arkadaşlarımdansın. Her şeye burnumuzu soktuk seninle. Bütün folklor ekiplerinde oynadık. Arkadaşlığımızın uzun yıllar sürmesi dileğiyle.
OYTUN


Sevgili Turkcell GSM Şebekesi;
Bunu dememin sebebini biliyorsun. Sanki o telefonu eline yapıştırmışlar, telefonun da mesaj atmaktan başka fonksiyonu yok. Seni harbi takdir ettim çok sosyal bir insansın. Art, folklor, voleybol... bir de bunların yanında dersler; iyi notlar. Ama dikkat et; her insan senin kadar iyimser, sevgi dolu olmayabilir. Dostundan en iyi dileklerle...
GÜROL


Hüzün ve pırıltı. Seni anlatabileceğim kelimelerden sadece ikisi. Hüzün gözlerinde her an akacak olan, bir türlü durduramadığın gözyaşlarını, pırıltı her dökülen gözyaşından sonra gözlerinde beliren gülümsemeyi anlatıyor. Telaşlar içinde koşuşurken, sadece başkalarından sadece başkalarından duyduğum hoşgörü, verdiğin değer... Hayatında hüzünlerin yer almaması, hayatının gözlerinde mutluluk pırıltıları oluşturacak olaylarla geçmesi dileğiyle...
ARZU


Sulu gözlüme;
Seni ne zaman görsem; bir elinde telefon diğerinde gözyaşını silmek için taşıdığın selpak. Her şeyine iddiaya girerim ki bunu okurken de ağlıyorsundur. Bak bir damla düştü bile. İş mi bu senin yaptığın, ıslattın işte kağıdı :)) Senin herkese hoşgörülü davranmana ve sınavlardaki soğukkanlılığına hep hayran oldum. İstediğin noktaya gelmen dileğiyle.
RAŞİT


Eski dostların tadı, güzelliği bir başka oluyor. O kadar çok şey yaşadık ki birlikte, biz birlikte büyüdük seninle. Çocuktuk, çocukça güzelliklerde kendimizi bulduk, çocukluğumuzu yeşerttik, büyüttük, kimi zaman baltaladık koca dostluğumuzun ağacını; ama yeni bir fidan diktik. Şimdi hala büyütüyoruz, korumaya aldık o fidanı. Güzelliklerle, mutlulukla süsledik. Artık fidan da mutlu, biz de. Fidan büyümek için su bekliyor. Su ellerimizde.
MELİS


Belki çok şey paylaşmak için fırsatımız olmadı. Olan fırsatlarla yetindik. Ama fırsatlara sığdırdığımız paylaşımlar gösterdi ki; yolu tıkanmayacak bir arkadaşlığın içindeyiz. Yanımda durmasan bile, yüreğimde oldun başkanım! Yaşanacak güzel günler var daha; daha 24 Kasım ADL Mezunlar Derneği kuracağız. Yine biz!
ELA


Minicik böcükler boylarından büyük çantalarla sallana sallana giderlerdi okullarına. Şimdi minik böcükler büyüdü çantalar küçüldü. Ama hala sallana sallana gidiyorlar okullarına. Seneler geçti; ne sen içtenliğinden bir şey kaybettin, nede ben. Hayatın boyunca her şey gözlerin kadar ışıl ışıl olsun.
DUYGU


Tam 7 sene oldu. Sen her zaman bizim sınıfa yapılan yanlışlıklara karşı çıkan bir 'Zorro'ydun, sınıfın sözcüsüydün. Seni iyice tanıdıktan sonra senin de gerçek hayattaki Pollyanna olduğunu anladım. Bir insanın sahip olabileceği en iyi, sağlam arkadaşlarımdan oldun. Bazen güldük, bazen ağladık (En çok da köpeğin popomu ısırınca ben ağlamıştım, sen gülmüştün ) Hep mutlu ol.
ERDEM


Ahu gözlü, güzel yüzlü arkadaşım benim; senin oradan oraya koşuşturmana; her işin üstesinden gelmene sürekli bir şeyler yapmana her zaman hayran kaldım. Bu kadar enerjiyi nereden bulduğunu, nasıl yorulmadığını 13 sene sonra anladım; içindeki enerji herkesinkinden fazla... Enerjinin ömrünün sonuna kadar bitmemesini dilerim.
BEGÜM B.


Pek özel şeyler paylaşmadık senle. Kısmet değilmiş, en baştan olmadı, sonra da öyle gitti. Akışına bıraktık dostluğumuzu Şimdi elimde olsa bu dostluğun temelini daha güçlü atardım; ama bu zaten geç kalınmış bir öykünün satırları. Her zaman tatlı, güler yüzlü, sıcak bir dostsun. Mutluluklar seninle olsun.
GENCO


Seninle kısa ama dolu dolu geçen bir dostluğumuz oldu. Beraber güldük, eğlendik, yeri geldi üzüldük. Unutmayacağımız günler yaşadık. Gözlerindeki ışıltı, gülüşündeki içtenlik hiç bitmesin.
NİLAY


Seninle nasıl oldu bilmiyorum; ama hemen kaynaştık. İçtenliğin, samimiyetin bunda önemli rol oynadı. Dost kalmak dileğiyle.
UMUTCAN

Birşeylerin bitmesine rağmen yaşanılanların unutulmaması dileğiyle.
ÖZGE(G)